Newsletter
 

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – PIB (komunikat)

24.06.2026, 14:33aktualizacja: 24.06.2026, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – PIB

Dzisiaj odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – Państwowego Instytutu Badawczego (ITP-PIB). Podczas wydarzenia dyrektor generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Cieśliński, w imieniu ministra Stefana Krajewskiego, wręczył akty powołania członkom Rady.

O Radzie

Rada Naukowa ITP-PIB została powołana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na czteroletnią kadencję. Zgodnie ze Statutem w skład Rady wchodzi 20 osób, a zgodnie z ustawą o instytutach badawczych minister powołuje 50% tego składu – 10 osób spoza Instytutu, które mają co najmniej stopień naukowy doktora lub wyróżniają się wiedzą i praktycznym dorobkiem w obszarze działalności Instytutu.

Do składu Rady Naukowej na kadencję 2026-2030 MRiRW powołał:

dr. hab. inż. Andrzeja Borusiewicza – zastępcę Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;

dr. Tomasza Drabika – Orlen S.A.;

Józefa Kopciucha – dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach;

Marka Krajewskiego – dyrektora Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi w MRiRW;

Rafała Krenza – prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Energetycznych, Rozwojowych i Cyfrowych;

dr hab. Monikę Annę Król, prof. UŁ – Uniwersytet Łódzki;

dra hab. Adama Niewiadomskiego, prof. UW – prorektora ds. doktoranckich i prawnych Uniwersytetu Warszawskiego;

prof. dr. hab. inż. Tomasza Okruszkę – prorektora ds. nauki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;

dr hab. Katarzynę Pentoś, prof. UP – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;

prof. dr. hab. Macieja Zalewskiego – Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.

O Instytucie

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy – Państwowy Instytut Badawczy został utworzony w wyniku połączenia Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa oraz Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych. ITP-PIB prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w obszarze nauk przyrodniczych i technicznych – realizuje projekty własne, zadania na rzecz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedsięwzięcia krajowe i międzynarodowe. Ponadto prowadzi szeroką działalność ekspercką, certyfikacyjną oraz badawczą i w ten sposób wspiera rozwój sektora rolno-spożywczego, a także zrównoważone gospodarowanie zasobami środowiska.

Główne kierunki działalności Instytutu:

gospodarowanie wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich;

ochrona środowiska i zasobów przyrodniczych;

ochrona jakości wód i gleb;

rozwój infrastruktury obszarów wiejskich, techniki rolniczej, odnawialnych źródeł energii;

funkcjonowanie i ochrona ekosystemów wodnych na terenach rolniczych.

Instytut realizuje także działania normalizacyjne, aprobacyjne, kontrolno-weryfi­kacyjne, certyfikacyjne i homologacyjne. Jako jednostka z uprawnieniami certyfikacyjnymi wydaje oceny techniczne, instrukcje stosowania i opinie nawozowe.

Instytut ma również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: rolnictwo i ogrodnictwo oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Podstawa prawna

Art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2024 r. poz. 534).

WAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wms/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2026, 14:33
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ