Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: jednym głosem w obronie interesów rolników – spotkanie 5 krajów przyfrontowych (komunikat)

17.07.2023, 11:25aktualizacja: 17.07.2023, 11:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy.

14 lipca br., z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, odbyło się wideo spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier w sprawie środków zapobiegawczych dotyczących importu owoców miękkich z Ukrainy.

Problem nadmiernego importu

"W 2022 roku i w pierwszych miesiącach 2023 roku import ukraińskich truskawek i malin mrożonych do Polski wzrósł bardzo znacznie. To oznacza ogromne trudności dla polskich producentów i bardzo poważne zakłócenia rynkowe. Ten problem nie występuje w pozostałych krajach naszej koalicji. Dlatego Polska zdecydowała się wystąpić do komisarza UE do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, to jest zakazem importu z Ukrainy" – poinformował minister Robert Telus. Pismo w tej sprawie, podpisane przez Ministra Rozwoju i Technologii, ma zostać niebawem przekazane do Komisji Europejskiej.

Koalicja państw przyfrontowych

Minister Robert Telus podkreślił, że intensywny dialog pięciu krajów przyfrontowych, najbardziej dotkniętych zakłóceniami na rynkach wynikającymi ze wzmożonego importu produktów rolnych z Ukrainy, jest dla Polski absolutnym priorytetem.

"Zależy mi na stałej, regularnej współpracy. Musimy mówić jednym głosem w obronie interesów naszych rolników i manifestować tę jedność. To daje nam siłę, wtedy nasz głos jest słyszalny" – podkreślił minister Telus.

Spotkanie w Warszawie

19 lipca 2023 r. minister Robert Telus organizuje w Warszawie spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Mołdawii. Jego tematem będzie sytuacja na rynkach rolnych, wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę oraz możliwe działania na rzecz zapewnienia uczciwych warunków konkurencji dla rolników z państw członkowskich UE oraz krajów kandydujących. Na rozmowy w Warszawie został również zaproszony minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2023, 11:25
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ