Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Kobiety na wsi to siła i potencjał. Kobiece otwarcie na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi (komunikat)

08.05.2025, 17:30aktualizacja: 08.05.2025, 17:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Kiedyś menedżerki "biedy", dziś coraz częściej liderki przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych. Współczesna wieś nie byłaby taka sama bez zaangażowania kobiet, To one – jako rolniczki, przedsiębiorczynie, działaczki społeczne i animatorki kultury – kształtują nowoczesne oblicze polskiej wsi.

O przeszłości i przyszłości, pracy kobiet oraz ich walce o widoczność i równouprawnienie (także na wsi): Anna Skoczek, dziennikarka Radia Poznań, rozmawiała z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellera "Chłopki", oraz Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką, Wiceministrą do spraw Unii Europejskiej.

Kiedyś i dziś

Kobiety odgrywają dziś istotną rolę w rolnictwie. Kiedyś "menedżerki biedy", dziś sołtyski, których rola we współczesnym rolnictwie i kulturze wsi nieustannie rośnie. Coraz częściej to one stają na czele lokalnych inicjatyw, pokazując, że tradycja może iść w parze z innowacją.

Joanna Kuciel–Frydryszak – autorka bestselleru "Chłopki":

"Ta książka [Chłopki] to książka o sile kobiet. Potrzebujemy nowego spojrzenia na wysiłek kobiet, złamania stereotypów kobiet wiejskich. Kobiety potrzebują zauważenia i doceniania. Problem niedocenienia już wtedy miał miejsce, już wtedy kobiety domagały się uwagi, domagały się pomocy, domagały się współprowadzenia domu".

Zmiany

Moment wejścia do Unii zaktywizował też kobiety, które zaczęły stawiać na siebie. Współczesne kobiety odgrywają kluczową rolę w niemal każdej dziedzinie życia – od polityki, przez naukę, edukację i biznes, aż po kulturę i życie społeczne. Coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze, angażują się w działalność społeczną i kształtują opinie publiczną.

Magdalena Sobkowiak–Czarnecka – Wiceministra ds. Unii Europejskiej:

"Dużo zmieniły fundusze unijne oraz procesy cyfryzacji i digitalizacji. Dziś kobiety pozostając na obszarach wiejskich mogą prowadzić życie zawodowe, prowadzić swoją działalność gospodarczą, prowadzić sklepy internetowe. To właśnie te zmiany skróciły dystans i pozwalają im zostać w swojej małej ojczyźnie, jednocześnie realizując się zawodowo i osobiście".

Zaangażowanie kobiet na obszarach wiejskich przekłada się nie tylko na rozwój wsi, ale również na umacnianie wspólnoty lokalnej, kształtowanie tożsamości kulturowej i budowanie przyszłości, która opiera się na równowadze między postępem a poszanowaniem tradycji.

Równouprawnienie

Równouprawnienie, choć wciąż będące wyzwaniem, staje się rzeczywistością. Kobiety nie tylko łączą życie zawodowe z rodzinnym, ale także przełamują stereotypy i inspirują kolejne pokolenia do działania.

Magdalena Sobkowiak–Czarnecka – Wiceministra ds. Unii Europejskiej:

"Tak długo jak kobieta zależy finansowo od mężczyzny, tak długo trudno jest mówić o pełnym równouprawnieniu bo zawsze jest ten element przewagi finansowej. Kluczem do równouprawnienia jest zrozumienie i zmiana świadomości społecznej".

Czas kobiet

Współczesność przynosi kobietom – zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich – nową jakość życia. To czas, w którym ich głos staje się słyszany, ich kompetencje doceniane, a ich rola społeczna i zawodowa coraz bardziej znacząca.

Magdalena Sobkowiak–Czarnecka – Wiceministra ds. Unii Europejskiej:

"Teraz jest dobry czas dla kobiet w ogóle, i także dla kobiet wiejskich, żeby o sobie mówiły. Ogromna zmiana która się zaczęła na obszarach wiejskich jest już nie do zatrzymania".

Joanna Kuciel–Frydryszak – autorka bestselleru "Chłopki":

"To dobry czas dla kobiet. Patrząc przez pryzmat generacji to jest dobry moment i to jest nie do zatrzymania, kobiety są nie do zatrzymania. Jedynym naszym hamulcem jest rodzaj presji z zewnątrz albo ograniczanie nam środków albo lub niedostrzeganie nas i naszych potrzeb".

Magdalena Sobkowiak–Czarnecka – Wiceministra ds. Unii Europejskiej

"Przekonanie kobiet jest kluczem do przekonania społeczeństwa, to kobiety mają ten największy zasięg jeżeli chodzi o rozmowę, mają dużą wiarygodność. Dlatego dzisiaj chcemy też wspierać kobiety w krajach kandydujących [do Unii Europejskiej], żeby dawać im siłę, przekazywać wartości europejskie, wartości demokratyczne i równouprawnienia".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2025, 17:30
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ