Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
"Przez trzy dni Kongresu będziemy rozmawiać o szansach, wyzwaniach i perspektywach rozwoju obszarów wiejskich, ponieważ nie ma bezpieczeństwa żywnościowego bez rolników i bez zrównoważonego rozwoju wsi" – powiedział podsekretarz stanu Adam Nowak podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi (EKOiRW), na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
W inauguracji wzięli również udział: przedstawiciel organizatora kongresu i dyrektor generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk, prezes Międzynarodowych targów poznańskich Tomasz Kobierski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, wiceminister ds. Unii Europejskiej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, minister technologii i rozwoju Krzysztof Paszyk.
W skrócie.
Docenienie lokalnego potencjału, wykorzystanie oddolnych metod zrównoważonego rozwoju oraz budowa odporności na zagrożenia i kryzysy – to najważniejsze kwestie, które zostaną poruszone podczas trzech dni spotkań, konferencji, dyskusji i warsztatów w ramach Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi (EKOiRW).
Bogusław Wijatyk, Dyrektor generalny w MRiRW: „Skalę wydarzenia, które dzisiaj rozpoczynamy dobrze oddają liczby: ponad 1000 osób zaangażowanych w organizację, 118 prelegentów, 18 ministrów, 2 komisarzy i 4500 zarejestrowanych uczestników”.
Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i współorganizator Kongresu: „Wieś się zmienia – widzimy to bardzo wyraźnie. To stawia przed nami nowe zadania i nowe wyzwania. Wierzę, że Kongres pomoże nam wypracować odpowiedź na tę zmianę”.
EKOiRW – wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE
Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi to największe wydarzenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Adam Nowak, Podsekretarz stanu MRiRW: „UE to nie tylko wspólnota 27 państw członkowskich, lecz także wspólnota regionów i ludzi. Musimy się o tę wspólnotę troszczyć. W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE i dzisiejszego wydarzenia – największego podczas naszej prezydencji – chcemy pokazać, że polska prezydencja to nie tylko wydarzenie polityczne, lecz także wydarzenie nas wszystkich – urzędników, organizacji rządowych i pozarządowych, wspólnoty wszystkich tych, którym nie jest obojętna przyszłość polskiej wsi. Ponad 130 mln mieszkańców Unii Europejskich mieszka na wsi, a w Polsce – ponad 15 mln. To pokazuje jak ogromne znaczenie dla obszarów wiejskich ma wspieranie zrównoważonego rozwoju Polski i całej Unii Europejskiej”.
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Wiceminister ds. Unii Europejskiej: „Głównym przesłaniem polskiej prezydencji w Radzie jest bezpieczeństwo w wielu wymiarach. Podczas Kongresu będziemy rozmawiać przede wszystkim o bezpieczeństwie żywnościowym, z którego jesteśmy w Europie znani. W Unii Europejskiej trwają obecnie negocjacje nowego unijnego budżetu – ważny moment dla całej Wspólnoty. Więcej środków przeznaczonych dla rolnictwa i uproszczone procedury ich pozyskiwania to gwarancja dalszego, płynnego rozwoju polskiej wsi i obszarów wiejskich”.
Kongres stanowi platformę wymiany doświadczeń i dyskusji: o globalnych wyzwaniach przed jakimi stoi współczesna wieś i rolnictwo, o wizji przyszłości i o sile dziedzictwa kulturowego.
Jego celem jest budowanie silnych, połączonych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich, o których mówi Długoterminowa Wizja dla Obszarów Wiejskich do 2040 r., propagowana przez Komisję Europejską.
Krzysztof Paszyk, Minister Technologii i Rozwoju: „W dzisiejszym świecie wieś i obszary wiejskie pełnią w znacznym stopniu funkcję gospodarczą. Dlatego tak bardzo ważne jest objęcie rolnictwa szeregiem uproszczeń – aby stało się konkurencyjne na światowych rynkach. Ale wieś to również społeczeństwo, ekologia, energetyka – liczne wyzwania przyszłości, o których będziemy wspólnie rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi”.
Podczas trzydniowego wydarzenia około 1500 osób z Polski, państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europy – przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za rozwój wsi, instytucji działających na rzecz rozwoju wsi i obszarów wiejskich, przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, liderów społeczności wiejskich – będą rozmawiać o sprawach ważnych dla polskiej i europejskiej wsi oraz dla ich mieszkańców. Każdy dzień Kongresu obejmuje inny obszar tematyczny: 8 maja to dzień Wielkopolski, rozwoju lokalnego i Młodzieży; 9 maja to dzień Europy; 10 maja to dzień Polski.
Tomasz Kobierski, Prezes MTP: „Grupa MTP od ponad 100 lat tworzy platformę wymiany idei, doświadczeń i technologii. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego wydarzenia. Przez te trzy dni będziemy europejską stolicą rolnictwa”.
Warto wiedzieć Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi to:
- ponad 60 stoisk wystawienniczych; - ok. 100 ekspertów biorących udział w panelach i dyskusjach; - ok. 20 wydarzeń towarzyszących; - przestrzeń wystawiennicza na wolnym powietrzu; - 6-7 sal konferencyjnych dostępnych równocześnie.
W programie m.in.
- sesje plenarne i panele dyskusyjne przedstawicieli organizacji i instytucji związanych z obszarami wiejskimi; - warsztaty i pokazy; - degustacje regionalnych specjałów, pokazy kulinarne (m.in. kuchnia strażacka, pieczone i grillowane mięsa); - pokazy i warsztaty prowadzone przez twórców ludowych, m.in. pokazy strojów ludowych, występy muzyczne, warsztaty wikliniarskie, ceramiczne, malarskie, rzeźbiarskie i tkackie; - prezentacje innowacyjnych rozwiązań naukowych i technologicznych dla rolnictwa - pokazy i warsztaty skierowane do uczniów szkół rolniczych; - warsztaty dla Kobiet (Stowarzyszenie „Kobiety w centrum”); - pokazy sprzętu wojskowego.
Transmisje live z sesji plenarnych i szczegółowy program Kongresu na stronach:
https://www.gov.pl/web/EKOiRW2025/program-europejskiego-kongresu-odnowy-i-rozwoju-wsi
https://www.gov.pl/web/EKOiRW2025/wydarzenia-towarzyszace7
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sza/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2025, 15:58 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |