Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Nic o rolnikach bez rolników – rozmowy z przedstawicielami organizacji rolniczych z Unii Europejskiej (komunikat)

09.07.2025, 18:49aktualizacja: 09.07.2025, 18:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Sekretarz stanu Stefan Krajewski oraz podsekretarz stanu Adam Nowak wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji rolniczych z Unii Europejskiej, aby wysłuchać wspólnego apelu organizacji sprzeciwiających się działaniom marginalizującym rolnictwo w politykach unijnych. W rozmowach uczestniczył również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkanie odbyło się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Wydarzenie było również okazją do rozmów z ekspertami, przedstawicielami organizacji rolniczych oraz rolnikami reprezentującymi różne regiony Europy.

Zwieńczeniem spotkania było podpisanie przez uczestników dokumentu poparcia postulatów przedstawionych przez reprezentantów strony rolniczej.

Apel organizacji rolniczych z UE

Podczas spotkania przedstawiciele europejskich organizacji rolników i producentów żywności zaprezentowali główne postulaty rolniczego apelu. Stanowczo sprzeciwili się inicjatywom politycznym, które zagrażają strategicznej autonomii rolnictwa w zakresie żywności i surowców, bezpieczeństwu konsumentów, uczciwej konkurencji oraz ochronie środowiska i klimatu, będącymi fundamentem europejskiego rolnictwa.

Strona rolnicza wyraziła także zaniepokojenie przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej oraz obecnym kształtem umowy handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur.

Nic o rolnikach bez rolników – stanowisko MRiRW

Wiceminister Stefan Krajewski zwrócił uwagę, że europejskie rolnictwo nie będzie konkurencyjne, jeśli europejscy rolnicy będą musieli spełniać coraz bardziej rygorystyczne kryteria, a jednocześnie na nasz rynek będzie trafiała żywność spoza UE z obszarów nieobjętych europejskimi normami. Podkreślił, że na to nie zgadzają się rolnicy — ani w Polsce, ani w innych krajach UE — i wielokrotnie już to wyrażali.

– Rolnicy potrzebują rozwiązań, które będą służyły zarówno rolnictwu, jak i środowisku. Zgadzają się na cele klimatyczne i środowiskowe, ale muszą być one zdroworozsądkowe. To podkreślają niejednokrotnie – powiedział wiceminister Krajewski.

Sekretarz stanu zaakcentował także potrzebę dalszego wsparcia europejskiego rolnictwa ze środków Wspólnej Polityki Rolnej.

– Środki wypłacane zarówno w ramach płatności bezpośrednich, jak i te, które przez lata przeznaczaliśmy na inwestycje, pozwalają rolnictwu się rozwijać i wspierają zmianę pokoleniową na wsi oraz budują silną markę europejskiej żywności – zauważył wiceminister Krajewski.

Sekretarz stanu podkreślił, że resort rolnictwa prowadzi dialog z rolnikami, rozmawia i szuka jak najlepszych rozwiązań.

– Udało się osiągnąć wiele, zarówno w kwestii racjonalizacji Zielonego Ładu, jak i w kwestii relacji handlowych z Ukrainą. Ale jednocześnie nie zgadzamy się na prowadzenie rozmów o przyszłości rolnictwa bez uwzględniania głosu rolników z krajów przygranicznych – bo to właśnie one najbardziej odczuły skutki niekontrolowanego napływu ukraińskich produktów rolnych do UE. W Polsce te skutki odczuwamy do dziś. Dlatego zależy nam, aby wspólnie z rolnikami i przedstawicielami branży wypracować jak najlepsze warunki dla przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej — tej po 2027 roku. To, co dzieje się dzisiaj, jest bardzo ważne, ale musimy również patrzeć w przyszłość i wspólnie zadbać o dobre warunki rozwoju, zarówno dla rolnictwa, jak i dla przetwórstwa – podsumował wiceminister Krajewski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.07.2025, 18:49
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ