Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Sekretarz stanu Stefan Krajewski oraz podsekretarz stanu Adam Nowak wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji rolniczych z Unii Europejskiej, aby wysłuchać wspólnego apelu organizacji sprzeciwiających się działaniom marginalizującym rolnictwo w politykach unijnych. W rozmowach uczestniczył również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkanie odbyło się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.
Wydarzenie było również okazją do rozmów z ekspertami, przedstawicielami organizacji rolniczych oraz rolnikami reprezentującymi różne regiony Europy.
Zwieńczeniem spotkania było podpisanie przez uczestników dokumentu poparcia postulatów przedstawionych przez reprezentantów strony rolniczej.
Apel organizacji rolniczych z UE
Podczas spotkania przedstawiciele europejskich organizacji rolników i producentów żywności zaprezentowali główne postulaty rolniczego apelu. Stanowczo sprzeciwili się inicjatywom politycznym, które zagrażają strategicznej autonomii rolnictwa w zakresie żywności i surowców, bezpieczeństwu konsumentów, uczciwej konkurencji oraz ochronie środowiska i klimatu, będącymi fundamentem europejskiego rolnictwa.
Strona rolnicza wyraziła także zaniepokojenie przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej oraz obecnym kształtem umowy handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur.
Nic o rolnikach bez rolników – stanowisko MRiRW
Wiceminister Stefan Krajewski zwrócił uwagę, że europejskie rolnictwo nie będzie konkurencyjne, jeśli europejscy rolnicy będą musieli spełniać coraz bardziej rygorystyczne kryteria, a jednocześnie na nasz rynek będzie trafiała żywność spoza UE z obszarów nieobjętych europejskimi normami. Podkreślił, że na to nie zgadzają się rolnicy — ani w Polsce, ani w innych krajach UE — i wielokrotnie już to wyrażali.
– Rolnicy potrzebują rozwiązań, które będą służyły zarówno rolnictwu, jak i środowisku. Zgadzają się na cele klimatyczne i środowiskowe, ale muszą być one zdroworozsądkowe. To podkreślają niejednokrotnie – powiedział wiceminister Krajewski.
Sekretarz stanu zaakcentował także potrzebę dalszego wsparcia europejskiego rolnictwa ze środków Wspólnej Polityki Rolnej.
– Środki wypłacane zarówno w ramach płatności bezpośrednich, jak i te, które przez lata przeznaczaliśmy na inwestycje, pozwalają rolnictwu się rozwijać i wspierają zmianę pokoleniową na wsi oraz budują silną markę europejskiej żywności – zauważył wiceminister Krajewski.
Sekretarz stanu podkreślił, że resort rolnictwa prowadzi dialog z rolnikami, rozmawia i szuka jak najlepszych rozwiązań.
– Udało się osiągnąć wiele, zarówno w kwestii racjonalizacji Zielonego Ładu, jak i w kwestii relacji handlowych z Ukrainą. Ale jednocześnie nie zgadzamy się na prowadzenie rozmów o przyszłości rolnictwa bez uwzględniania głosu rolników z krajów przygranicznych – bo to właśnie one najbardziej odczuły skutki niekontrolowanego napływu ukraińskich produktów rolnych do UE. W Polsce te skutki odczuwamy do dziś. Dlatego zależy nam, aby wspólnie z rolnikami i przedstawicielami branży wypracować jak najlepsze warunki dla przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej — tej po 2027 roku. To, co dzieje się dzisiaj, jest bardzo ważne, ale musimy również patrzeć w przyszłość i wspólnie zadbać o dobre warunki rozwoju, zarówno dla rolnictwa, jak i dla przetwórstwa – podsumował wiceminister Krajewski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ has/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.07.2025, 18:49 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |