Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się dzisiaj z Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Jakobem Henningsenem, aby rozmawiać na temat podsumowania polskiej prezydencji w Radzie UE oraz o planach duńskiej prezydencji w obszarze rolnictwa i rybołówstwa. Dania, a następnie Cypr, wchodzą w skład trio prezydencji, które rozpoczęła Polska. Oznacza to ścisłą współpracę państw w zakresie realizacji kluczowych priorytetów.
Polska prezydencja
Minister Siekierski podsumowując działania podjęte przez polską prezydencję w Radzie UE, wskazał na postęp w pracach nad wieloma ważnymi projektami legislacyjnymi oraz na szereg debat przeprowadzonych w kwestiach kluczowych dla rolnictwa UE. Podjęte przez Polskę działania w wielu przypadkach zakończyły się posumowaniami i rekomendacjami dla Komisji Europejskiej. Debaty pozwoliły na zbliżenie stanowisk państw członkowskich, zidentyfikowanie możliwych kierunków rozwoju i kluczowych wyzwań dla rolnictwa.
"Zasadą naszego działania były dialog i współpraca, aby poprawić konkurencyjność sektora rolnego i zwiększyć jego odporności na kryzysy. To kwestie niezbędne do stabilizacji dochodów rolników i zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego" – podkreślił minister Siekierski.
Priorytety duńskiej prezydencji
Priorytety duńskiej prezydencji to uproszczenie i lepsze uregulowanie polityki UE w zakresie rolnictwa, żywności i rybołówstwa. Dania będzie dążyła do zapewnienia zielonej, prostej i zorientowanej na rynek Wspólnej Polityki Rolnej – wspierającej działania na rzecz klimatu i środowiska oraz wzmacniającej konkurencyjność i innowacyjność. Będzie kontynuowała prace prowadzone przez polską prezydencję na rzecz wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności, ochrony zwierząt podczas transportu oraz w zakresie nowych technik genomowych.
Stanowisko Polski w sprawach handlu międzynarodowego
Minister Siekierski zaznaczył, że jako prezydencja inicjowaliśmy i prowadziliśmy debaty dotyczące międzynarodowego handlu towarami rolnymi, a także zgłaszaliśmy do Komisji Europejskiej inicjatywy na rzecz ochrony sektora rolnego w umowach handlowych.
"Dalsza liberalizacja handlu z Ukrainą powinna być stopniowa, wzajemna i ograniczona kontyngentami taryfowymi w przypadku towarów wrażliwych oraz powiązana z dostosowaniem przepisów ukraińskich do unijnych standardów i wymogów dotyczących bezpieczeństwa żywności i zrównoważonego rozwoju" – zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa.
Trio prezydencji
Minister Czesław Siekierski zapewnił, że Polska będzie w pełni współpracować z prezydencją duńską i wspierać debatę oraz przebieg procesu legislacyjnego w zakresie wszystkich dokumentów dotyczących rolnictwa i rybołówstwa. Ponadto będziemy aktywnie uczestniczyć w dalszych pracach Rady.
"Chcemy mieć istotny wpływ na uregulowania w zakresie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, pakietu uproszczeń WPR, wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności oraz kwestii weterynaryjnych i fitosanitarnych" – powiedział minister Siekierski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ azk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.07.2025, 15:16 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |