Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Posiedzenie Rady AGRIFISH – wyzwania w regionie Morza Bałtyckiego (komunikat)

15.07.2025, 14:53aktualizacja: 15.07.2025, 14:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Posiedzenie Rady AGRIFISH – wyzwania w regionie Morza Bałtyckiego

14 lipca 2025 r. na marginesie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa ministrowie z Dani, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec Polski i Szwecji odpowiedzialni za rybołówstwo rozmawiali na temat wyzwań, jakie stoją przed Unią Europejską w zakresie rosnącej liczby kormoranów i szarych fok w regionie Morza Bałtyckiego.

Organizatorem spotkania był minister spraw regionalnych i rolnictwa Republiki Estonii Hendrik Johannes. Stronę polską reprezentował sekretarz stanu Jacek Czerniak.

W ciągu ostatnich 25 lat populacja kormorana w Europie zwiększyła się 9-krotnie, natomiast foki szarej 4-krotnie. Z tego względu obecne straty powodowane przez te rybożerne zwierzęta stanowią duże obciążenie dla rybaków i podmiotów akwakultury.

– Wpływ kormoranów i fok na zasoby ryb jest bardzo duży i w wielu miejscach wzrasta, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. Wielostronne i zróżnicowane oddziaływanie tych drapieżników, żerujących na zasobach ryb, od lat stanowi konkurencję dla rybaków. Prowadzi to również do konfliktów między lokalnymi społecznościami rybaków, którzy nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem – powiedział wiceminister Czerniak.

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przypomniał również, że 3 czerwca 2025 r. w Brukseli odbyła się konferencja poświęcona doradztwu służącemu zarządzaniu w celu ograniczenia wpływu drapieżnictwa kormorana. Konferencję zorganizowała Polska we współpracy z Europejską Komisję Doradczą ds. Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury przy FAO (EIFAAC).

– Aktualnie EIFAAC pracuje nad dokumentem, który będzie stanowił ramy do opracowania europejskiego planu zarządzania populacją kormorana, a Polska wspiera tę inicjatywę – podkreślił sekretarz stanu.

Ministrowie z pozostałych państw bałtyckich zgodzili się co do znaczącego wpływu fok i kormoranów na populację ryb i akwakulturę. Jednocześnie wskazali, że dotychczasowe strategie dotyczące kormoranów nie przyniosły efektów.

Europejscy ministrowie ds. rybołówstwa zaznaczyli również, że wpływ kormoranów i fok na zasoby ryb, ma charakter regionalny. Zapowiedzieli, że dyskusja na temat działań w tym obszarze będzie kontynuowana podczas kolejnych posiedzeń Rady AGRIFISH.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2025, 14:53
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ