Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Przyszłość w rękach młodych (komunikat)

09.05.2025, 20:27aktualizacja: 09.05.2025, 20:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Młodzi decydują o przyszłości wsi. Ich wizja, potrzeby i determinacja powinny wyznaczać kierunek polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

Organizacje młodych rolników w Europie – wspólny głos nowego pokolenia

W całej Europie młodzi rolnicy zrzeszają się w organizacjach, które reprezentują ich interesy, wspierają rozwój zawodowy i umożliwiają aktywny udział w kształtowaniu polityki rolnej. Najważniejszą strukturą na poziomie europejskim jest CEJA – Europejska Rada Młodych Rolników (European Council of Young Farmers), która reprezentuje około dwóch milionów młodych rolników z 24 krajów członkowskich UE. CEJA działa jako platforma dialogu między młodym pokoleniem rolników a instytucjami Unii Europejskiej, promując włączenie młodych ludzi w politykę wiejską, wspierając wymianę doświadczeń oraz promując innowacje i zrównoważony rozwój.

Rūdolfs Pulkstenis – Wiceprzewodniczący Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA):

„Naszą główną misją jest wspieranie wymiany pokoleniowej w rolnictwie – tak, aby młode pokolenie rolników miało realną szansę przejąć gospodarstwa, rozwijać je i dostosowywać do wyzwań współczesności. Mniej niż 12 proc. młodych ludzi, poniżej 40 roku życia, wybrało rolnictwo jako swoją ścieżkę kariery. Dlatego musimy dokonać pewnych zmian aby sprawić, że rolnictwo będzie atrakcyjną i przyszłościową ścieżką zawodową dla młodych ludzi. Tylko w ten sposób zapewnimy płynną wymianę pokoleń na wsi i zapobiegniemy pogłębianiu się luki generacyjnej w sektorze rolnym.”

Głos młodej wsi na arenie międzynarodowej

Rural Youth Europe (RYEurope) to europejska organizacja parasolowa zrzeszająca ponad 500 000 młodych ludzi z terenów wiejskich z ponad 20 krajów europejskich. Jej członkami są krajowe organizacje młodzieżowe, które działają na rzecz rozwoju społecznego, edukacji nieformalnej, równości i aktywnego obywatelstwa młodych ludzi mieszkających na obszarach wiejskich.

Daniel Grist - Dyrektor ds. komunikacji Rural Youth Europe:

„Chcemy stworzyć równe szanse dla młodzieży mieszkającej na terenach wiejskich takie same jakie mają młodzi ludzie mieszkający w miastach. Wśród najważniejszych rekomendacji znajdują się: zapewnienie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej – w tym szybkiej pomocy medycznej, poprawa jakości powietrza, a także zagwarantowanie dostępu do opieki psychologicznej.”

Liderzy społeczności młodzieżowych nadzieją na przyszłość

ELARD (European LEADER Association for Rural Development) to europejska sieć organizacji wspierających rozwój lokalny na obszarach wiejskich, działająca na rzecz wdrażania podejścia LEADER – oddolnego modelu rozwoju kierowanego przez lokalne społeczności. ELARD zrzesza krajowe i regionalne sieci Lokalnych Grup Działania (LGD) z ponad 20 państw europejskich, reprezentując tysiące lokalnych inicjatyw i partnerstw.

Annie Linsemark - członek zarządu, koordynator ELARD:

„Naszym celem jest budowanie silnej sieci współpracy oraz wspieranie młodzieży w działaniach lokalnych, a także pełnienie roli rzecznika silnej polityki młodzieżowej. Nasza wspólnota jest pełna młodych ludzi, którzy kwestionują zastane struktury i wnoszą do nich nowe, śmiałe rozwiązania.”

Europejski głos rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich

Claudia Guidi – Konfederacja Młodych Rolników, Region Emilia-Romania: „Aktywnie promujemy działalność rolniczą w środowisku ludzi młodych, stosując różnorodne zachęty, które mają na celu przyciągnięcie ich do działalności rolniczej. Staramy się pokazać jaki potencjał drzemie w działalności rolniczej podkreślając jego kluczowe znaczenie, zwłaszcza w czasach tak dynamicznych zmian – zarówno geopolitycznych, jak i klimatycznych. Chcemy pokazać, jak ważna jest rola rolnika w budowaniu zrównoważonej przyszłości.”

Nie da się mówić o przyszłości obszarów wiejskich bez uwzględnienia głosu młodych rolników, którzy będą kształtować europejskie rolnictwo w nadchodzących dekadach. To oni wnoszą nowe pomysły, innowacyjne podejście i energię, która jest niezbędna do prowadzenia zielonej transformacji oraz odbudowy lokalnych społeczności. Ich perspektywa, potrzeby i aspiracje powinny być fundamentem dla tworzenia nowoczesnych i zrównoważonych polityk dla obszarów wiejskich. Inwestowanie w młode pokolenie – w edukację, infrastrukturę, dostęp do ziemi i nowoczesnych technologii – to inwestycja w przyszłość całej Europy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2025, 20:27
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ