Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Przyszłość wsi - wymyślić wieś od nowa (komunikat)

10.05.2025, 17:44aktualizacja: 10.05.2025, 17:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Współczesna wieś stoi przed wieloma wyzwaniami – technologicznymi, demograficznymi i społecznymi. Coraz częściej mówi się o depopulacji obszarów wiejskich, odpływie młodych ludzi do miast oraz braku perspektyw dla lokalnych społeczności. Dlatego przyszłość wsi nie zależy już tylko od nowoczesnych technologii czy rozwoju rolnictwa, ale przede wszystkim od ludzi.

Inwestycja w ludzi i wspólnotę

Ważne jest, by wieś stała się miejscem przyjaznym do życia, oferującym dostęp do dobrej edukacji, opieki zdrowotnej, kultury i możliwości rozwoju. Potrzebujemy działań, które zatrzymają proces wyludniania i przyciągną nowe pokolenia.

Inga Demianiuk-Ozga – Prezes Zarządu Stowarzyszenia "PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy": „Przyszłością wsi jest współpraca i budowanie realnej wspólnoty przy świadomym i przemyślanym wykorzystaniu środków z funduszy. Dlaczego? Bo mierzymy się z problemem depopulacji – wieś potrzebuje następców. Musimy zadbać o to, by młode pokolenia chciały na niej zostać i się rozwijać, aby dzieci dzisiejszych mieszkańców widziały w niej swoją przyszłość.”

Stefan Krajewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „Dostrzegam, że transformacja, którą dziś przechodzimy, ściśle wiąże się z demografią. Z jednej strony musimy zadbać o to, by młodzi chcieli tu zostawać i kontynuować życie oraz pracę na wsi. Z drugiej – nie możemy zapominać, że wieś musi nadal pełnić swoją funkcję produkcyjną. To właśnie równowaga między tymi dwoma celami zadecyduje o jej przyszłości.”

dr Mirosław Drygas – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie: „Nawiązując do istniejącej już koncepcji – „15 minutowe miasto” – ja mówię 30-40 minutowa gmina lub powiat, czyli rozwiązanie związane z jakością życia. Co to znaczy? Najprościej ujmując, środkami komunikacji zbiorowej można w 30-40 minut dojechać do wszystkich usług publicznych jakie oczekujemy, że będą nam dostarczone.”

Rolnictwo to fundament, ale lokalność to przyszłość

Rolnictwo jest i pozostaje fundamentalnie ważne – to podstawa bezpieczeństwa żywnościowego, a bez rolnictwa nie ma wsi. Jednak Wspólna Polityka Rolna musi uwzględniać potrzebę równowagi – lokalne społeczności również powinny otrzymywać wsparcie na własne inicjatywy i rozwój. Czas wyjść poza utarte schematy i zaproponować coś nowego – Fundusz Rozwoju Lokalnego, z którego mogłyby korzystać zarówno społeczności wiejskie, jak i miejskie. To byłby realny krok ku bardziej zintegrowanemu i sprawiedliwemu rozwojowi terytorialnemu.

Stefan Krajewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „Trzeba tworzyć dobre warunki, które podnoszą komfort życia na obszarach wiejskich – zwłaszcza tam, gdzie pojawiają się problemy z dostępem do usług publicznych, ich rolę mogą przejąć np. e-usługi. W wielu miejscowościach widać zaangażowanie mieszkańców: działają domy kultury, świetlice, lokalni animatorzy i twórcy. Takie inicjatywy można finansować z różnych źródeł – Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Cyfryzacji czy funduszy unijnych. Już 10 województw korzysta z wielofundoszowości, łącząc środki z PROW, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.”

dr Mirosław Drygas – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie: „Od ponad 20 lat w Polsce toczy się dyskusja – czy rozwój wsi powinien mieć charakter sektorowy, czy zintegrowany. Kluczowe jest, aby wreszcie wypracować przynajmniej krótkookresową, ale spójną strategię rozwoju, opartą na zintegrowanym podejściu i wielofunduszowym wsparciu. Kongres pokazał, że pomysłów na rozwój wsi jest bardzo wiele – ciekawych i ambitnych – jednak niemal wszyscy podkreślali, że brakuje środków, by je skutecznie realizować.”

Piotr Sadłocha - Prezes ELARD, Prezes Polskiej Sieci LGD: „Przyszłość wsi, tej bliskiej miasta jest łatwiejsza. Ludzie się do niej przenoszą, szukając lepszego miejsca do życia. Niestety bez dużego wsparcia, wsparcia dedykowanego, bez obowiązkowego rozwoju instrumentu RLKS, te dalsze wsie będą miały trudniej. Musimy myśleć o tych gminach, które są dalej od miast, z których nie da się dojechać do pracy do miasta bo jest za daleko, ale trzeba te miejsca pracy stworzyć na miejscu. Dzięki działalności lokalnych grup działania i środkom z PROW, na obszarach wiejskich powstało już ponad 22 tysiące nowych miejsc pracy.”

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2025, 17:44
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ