Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Solidarnie przeciw umowie UE-Mercosur (komunikat)

18.12.2025, 18:00aktualizacja: 18.12.2025, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Rolnicy całej Europy protestują dziś w Brukseli przeciw umowie UE - Mercosur. W demonstracji uczestniczy ponad 300-osobowa grupa polskich rolników, wspierana solidarnościowym protestem prowadzonym w Nowym Dworze Gdańskim.

- O bezpieczeństwo polskiego i europejskiego rolnictwa walczymy na wszystkich możliwych frontach. Dzisiejszy protest w Brukseli jest istotnym elementem tej walki i tego sprzeciwu nie można zignorować. Dynamiczne wydarzenia ostatnich dni, a nawet godzin pokazują, że nic jeszcze nie jest przesądzone. Polskie stanowisko jest niezmienne: nie zagłosujemy za tą umową – powiedział minister Stefan Krajewski, który z minister rolnictwa Francji Annie Genevard w specjalnym liście do protestujących potwierdził wspólne oczekiwania Polski i Francji.

Także dzisiaj na specjalnie zorganizowanym spotkaniu w formule online, minister Stefan Krajewski w rozmowie z minister Annie Genevard analizował efekty kompromisu, który późno w nocy został wynegocjowany w trilogu pomiędzy przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, prezydencji duńskiej i Komisji Europejskiej.

Niestety, niektóre propozycje rozszerzające klauzule ochronne, przegłosowane w Parlamencie Europejskim zaledwie przed dwoma dniami (16 grudnia br.) zostały w trilogu po raz kolejny zmienione. Zmiany dotyczą m. innymi poziomu obniżenia progu wzrostu importu towarów z Mercosuru oraz progu spadku cen w imporcie z tymi krajami. Kompromisowa propozycja podnosi próg z 5% (propozycja zgłaszana przez europosła Krzysztofa Hetmana i przyjęta przez Parlament Europejski) do 8% oraz modyfikuje obowiązek monitorowania i raportowania obserwowanych zachowań rynku z wersji: „co 3 miesiące” do wersji: „co najmniej co 6 miesięcy”.

Wszystkie uzgodnienia poczynione w trilogu mają być jeszcze jutro (19 grudnia br.) przedmiotem dyskusji na forum COREPER tj. komitecie stałych przedstawicieli państw członkowskich UE.

Przypomnijmy, że umowa UE – Mercosur procedowana jest w formie dwóch instrumentów prawnych: umowy przejściowej w sprawach handlu oraz właściwej umowy o partnerstwie. Do wejścia w życie umowy przejściowej wystarczy zgoda Rady UE w trybie większości kwalifikowanej oraz zgoda Parlamentu Europejskiego. Komisja chce doprowadzić do przyjęcia umowy przejściowej w Radzie UE jeszcze w tym tygodniu, a jej podpisanie planowane jest na 20 grudnia, w trakcie wizyty Przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w Brazylii.

Wobec tak dynamicznego tempa ostatnich wydarzeń, ministrowie rolnictwa Polski i Francji po raz kolejny potwierdzili sprzeciw wobec umowy z krajami Mercosur w obecnym kształcie i gotowość wspólnego działania w ramach koalicji blokującej. Minister Stefan Krajewski w specjalnym liście przekazanym protestującym rolnikom za pośrednictwem minister Annie Genevard, napisał:

„Drodzy Rolnicy! Ten protest odbywa się w momencie krytycznym. Ważą się losy rolnictwa całej Europy, przyszłość gospodarstw rolnych i bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców naszego Kontynentu. Dziś szczególnie do rolników z Polski i Francji chcemy powiedzieć – możecie na nas liczyć. Polska i Francja nie zagłosują za umową z Mercosurem. Do rolników innych krajów chcemy zaapelować – nakłońcie Wasze rządy do poparcia naszej mniejszości blokującej.”

Minister powtórzył swój apel rządów Włoch, Austrii, Holandii, Irlandii, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii i Grecji: „Jeszcze nie jest za późno. Mamy liczby, mamy argumenty, mamy moralną rację”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bch/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.12.2025, 18:00
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ