Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: spotkanie z ambasadorem Ukrainy (komunikat)

30.01.2024, 14:45aktualizacja: 30.01.2024, 14:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Relacje handlowe Polski i Ukrainy w sektorze rolno-spożywczym były głównym tematem spotkania ministra Czesława Siekierskiego i ambasadora Ukrainy w RP Wasyla Zwarycza. W rozmowie uczestniczył także dyrektor generalny Bogusław Wijatyk.

Dialog polsko-ukraiński

Minister Siekierski podziękował ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi za wsparcie w kontaktach między resortami rolnictwa Polski i Ukrainy. Podkreślił, że Ukraina jest naszym strategicznym partnerem i chcemy prowadzić konstruktywny dialog w celu rozwiązania pojawiających się problemów. Od czasu powołania nowego rządu w Polsce minister Siekierski już dwukrotnie spotkał się z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

Ambasador Zwarycz pogratulował Czesławowi Siekierskiemu objęcia stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, życząc mu wielu sukcesów.

Wzajemnie korzystna współpraca

Ambasador Wasyl Zwarycz wyraził nadzieję na współpracę, która przyniesie korzyści zarówno Polsce, jak i Ukrainie. Stwierdził, że sektor rolno-spożywczy jest bardzo ważną częścią ukraińskiej gospodarki, a zyski z eksportu towarów rolnych znacząco zasilają budżet państwa, mocno obciążony toczącą się wojną. Obecnie duża cześć ukraińskiego zboża jest eksportowana przez Morze Czarne, ale należy się liczyć z atakami ze strony Rosji.

Minister Siekierski stwierdził, że relacje handlowe z Ukrainą należy tak ułożyć, aby z jednej strony wpierać Ukrainę, a z drugiej nie naruszać równowagi rynkowej w sąsiednich państwach, w tym w Polsce. Wyraził nadzieję, że odbywające się już robocze spotkania zespołu ekspertów z obu krajów pozwolą na wypracowanie mechanizmu licencjonowania ukraińskiego eksportu do Polski. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się online 25 stycznia 2024 r., kolejne jest planowane w bieżącym tygodniu.

Europejskie aspiracje Ukrainy

Podczas spotkania omówiono także europejskie aspiracje Ukrainy. Strona polska jest gotowa dzielić się z urzędnikami ukraińskimi wiedzą i doświadczeniami w zakresie przygotowania resortu rolnictwa do akcesji do Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.01.2024, 14:45
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ