Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Sprawy ważne dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich – podsumowanie EKOiRW oraz informacja o bieżących naborach (komunikat)

15.05.2025, 16:54aktualizacja: 15.05.2025, 16:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Dziś, 15 maja, w dniu patrona rolników św. Izydora Oracza, w wielu miejscach gdzie odbywają się uroczystości i spotkania związane z Dniem Rolnika mówimy o tym, jak mocno w ciągu 21 lat obecności w Unii Europejskiej polska wieś została doinwestowana. Polska otrzymała na rolnictwo 84 mld euro, z czego około 56 mld euro to I filar, czyli dopłaty oraz ekoschematy, a kolejne 26 mld euro to środki na działania w ramach II filaru na rozwój obszarów wiejskich. To jest widoczne i to ma znaczenie – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uczestniczył w niej także dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk. Minister przekazał również informację o trwających i zbliżających się naborach wniosków o pomoc dla rolników.

Podsumowanie EKOiRW: najważniejsze przed nami

W sobotę zakończył się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju (EKOiRW) w Poznaniu. Było to największe wydarzenie odbywające się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, które zorganizowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Tematyką Kongresu był wieloaspektowy rozwój obszarów wiejskich. Wystąpienia prelegentów przyniosły wiele cennych, trafnych spostrzeżeń dotyczących m.in. takich potrzeb wsi, jak zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, zabezpieczenie funkcji produkcyjnych wsi czy zapewnienie perspektyw zawodowych młodym mieszkańcom obszarów wiejskich.

– Mimo zmian obrazu wsi nadal to rolnictwo jest jej rdzeniem, sercem i elementem tożsamościowym, chociaż większość mieszkańców nie utrzymuje się już z rolnictwa. Jak podkreślali prelegenci podczas Kongresu, wieś pozostaje niezwykłe cennym zasobem kraju, także umożliwiającym przeprowadzenie transformacji energetycznej – zauważył dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

Jak stwierdzili minister Czesław Siekierski i dyrektor Bogusław Wijatyk – choć Kongres już się zakończył, to tak naprawdę najważniejsze dopiero przed nami: wdrażanie jego dokonań podczas prac nad rozwojem wsi. Wnioski z Kongresu będą uwzględnione przy pracach nad przyszłym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Aby można było do nich łatwo sięgnąć, zostaną wydane dwie publikacje pokongresowe.

Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi był także okazją do rozmów na temat dokumentu Komisji Europejskiej – "Wizji dla rolnictwa i żywności". W dyskusji prelegenci poruszali wiele ważnych dla europejskich rolników kwestii. Padło zapewnienie o zachowaniu dwufilarowości wspólnej polityki rolnej i dopłat bezpośrednich dla rolników.

Warto przypomnieć, że o randze wydarzenia mówił komisarz Ch. Hansen, który również podkreślił, że dyskusja, która odbywa się podczas EKOiRW pozwoli wytyczyć ścieżkę w kierunku dostatniej, zrównoważonej i sprzyjającej włączaniu społecznemu przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

Informacja dla rolników o bieżących naborach

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Czesław Siekierski przekazał także informacje o bieżących naborach wniosków o pomoc dla rolników.

Jak przypomniał, termin składania wniosków o płatności w ramach I i II filaru Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) został przedłużony do 16 czerwca – o miesiąc w stosunku do pierwotnego terminu 15 maja. Dotyczy to płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

– Podjąłem decyzję o przedłużenie terminu w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników i doradców rolniczych. Wpłynęło już 850 tys. wniosków, a oczekujemy, że będzie ich jeszcze ok. 400 tys. – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski poinformował również o zmianie terminu naboru wniosków o wsparcie na inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń – w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności (KPO). W odpowiedzi na potrzeby rolników nabór zostanie ogłoszony już jutro, a wnioski rolnicy będą mogli składać od 30 maja do 25 czerwca 2025 r. Pierwotnie nabór miał odbyć się od 3 czerwca do 4 lipca 2025 r.

Jak przekazał szef resortu rolnictwa, trwają także przygotowania naborów dla: producentów buraka cukrowego poszkodowanych w wyniku aktywności szkodnika szarka komośnika; dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków; dla producentów prosiąt stosujących innowacje oraz dla rolników dotkniętych skutkami powodzi, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w poprzednich naborach. Wkrótce zostaną podane szczegóły.

Zaproszenie na Piknik "Poznaj Dobrą Żywność"

Dzisiejsza konferencja prasowa była także okazją do przekazania zaproszenia na Piknik "Poznaj Dobrą Żywność".

– Zapraszam na piknik, który odbędzie się w sobotę, 24 maja na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny. Piknik to całodzienna impreza, podczas której będzie można skosztować znakomitego polskiego jedzenia i wziąć udział w licznych atrakcjach, a tym samym wesprzeć promocję polskiej żywności – powiedział minister Czesław Siekierski.

Przypominamy: jak co roku podczas pikniku wystawcy z całego kraju zaprezentują produkty wysokiej jakości wyróżnione znakami jakości. Odbędą się liczne prezentacje produktów, degustacje, pokazy i warsztaty kulinarne.

Jak zwykle wiele atrakcji będzie czekało również na najmłodszych, w tym: dmuchany plac zabaw, gry i zabawy tematyczne, warsztaty kulinarne prowadzone przez znanego szefa kuchni, blok taneczny "w zdrowym ciele zdrowy duch" oraz warsztaty edukacyjne i pokazy artystyczne dotyczące polskiej kultury ludowej.

Więcej informacji o pikniku znajduje się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/piknik-pdz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2025, 16:54
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ