Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Wspólne działanie na rzecz ochrony bioróżnorodności: konferencja Instytutu Zootechniki - PIB (komunikat)

27.11.2025, 16:46aktualizacja: 27.11.2025, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi:

– Ochrona bioróżnorodności to nie tylko nasz obowiązek – to również inwestycja i gwarancja zapewnienia Polsce nie tylko bezpieczeństwa żywnościowego, lecz także wzmocnienia odporności na kryzysy – powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas konferencji „Zrównoważone wykorzystanie zasobów – stan, wyzwania, perspektywy”. Wydarzenie zostało zorganizowane w dniach 25-26 listopada przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie.

Konferencja była to okazja do intensywnej pracy merytorycznej, eksperckiej wymiany doświadczeń i analiz związanych z przyszłością ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w Polsce.

Wiceminister Jacek Czerniak przedstawił analizę Strategii Zrównoważonego Użytkowania i Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich, podkreślił potrzebę jej aktualizacji oraz opracowania nowej Strategii, która będzie realizowała cele Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030 oraz Wizji UE dla rolnictwa i żywności.

– Zasoby genetyczne w Polsce potrzebują nowej krajowej strategii ich zrównoważonego użytkowania i ochrony. Zintegruje ona cele, priorytety i oczekiwania względem zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. W ten sposób zostanie zapewniona ich ochrona oraz zrównoważone użytkowanie na potrzeby produkcji zwierzęcej – podkreślił sekretarz stanu Jacek Czerniak.

Przypomnijmy, że ochrona bioróżnorodności to nie tylko troska o przeszłość i dziedzictwo kulturowe, lecz także strategiczny element budowy przyszłości rolnictwa. W perspektywie długoterminowej jest ona inwestycją w bezpieczeństwo żywnościowe, stabilność ekosystemów i odporność rolnictwa na nieprzewidywalne zmiany.

– To działania, które wymagają współpracy hodowców, instytutów badawczych, administracji publicznej i organizacji branżowych. Tylko kompleksowe podejście, z uwzględnieniem wymiarów: biologicznego, ekonomicznego, kulturowego i społecznego, pozwoli na skuteczne zachowanie zasobów genetycznych dla przyszłych pokoleń – zaznaczył wiceminister Czerniak.

Konferencja zgromadziła liczne grono naukowców, przedstawicieli związków hodowców zwierząt gospodarskich oraz instytucji działających w obszarze rolnictwa. W ramach wydarzenia odbyły się liczne wykłady, posiedzenia grup roboczych ds. ochrony zasobów genetycznych oraz warsztaty tematyczne, w trakcie których szczegółowo omawiano priorytety i potrzeby ochrony zasobów w odniesieniu do konkretnych gatunków i ras zwierząt gospodarskich.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bch/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2025, 16:46
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ