Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Wyzwania współczesności (komunikat)

10.05.2025, 19:44aktualizacja: 10.05.2025, 19:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

W obliczu dynamicznych przemian, które kształtują naszą rzeczywistość, współczesna wieś staje przed wieloma wyzwaniami o globalnym zasięgu. Stoimy dziś w punkcie zwrotnym, mierząc się z równoległymi kryzysami: wojną w Ukrainie, kryzysem klimatycznym i dynamiczną rewolucją cyfrową. Każde z tych zjawisk na nowo definiuje relacje wewnątrz Unii Europejskiej i stawia Polskę wobec nowych wyzwań: gospodarczych, środowiskowych, przestrzennych, klimatycznych, energetycznych i dotyczących bezpieczeństwa.

Jaka WPR w kolejnej perspektywie?

Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką i piątym krajem Unii Europejskiej pod względem liczby ludności. Co istotne, mieszkańcy polskich obszarów wiejskich stanowią aż 11% całej ludności wiejskiej w Unii. To daje Polsce silną pozycję w unijnej debacie – zarówno nasze potrzeby, jak i propozycje mają realny wpływ na kształtowanie wspólnej polityki, w tym Wspólnej Polityki Rolnej.

Jacek Czerniak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „Trwa dyskusja o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Polska opowiada się za tym, by WPR pozostała silna, stabilna i dwufilarowa, a przede wszystkim odpowiednio finansowana. Nie chodzi o radykalną rewolucję, ale o ewolucję obecnego systemu – jego udoskonalenie, a nie demontaż. Wychodzimy z założenia, że rolnictwo powinno być konkurencyjne i jednocześnie oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju – w wymiarze społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. Tych elementów nie można rozdzielać. Kluczowe jest też podejście oparte na dobrowolności – nie narzucaniu rozwiązań, lecz przekonywaniu i pokazywaniu pozytywnych efektów zmian.”

Jak sprostać wyzwaniom klimatycznym?

Zmiany klimatyczne to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata, które bezpośrednio dotykają również obszarów wiejskich i rolnictwa. Jednym z takich rozwiązań jest przetwarzanie surowców rolnych, w tym wykorzystanie biomasy do produkcji energii.

Prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz – Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechnika Warszawska: „Wykorzystanie alternatywnych paliw jak bioetanol, w silnikach samochodowych działa, a koszt przeróbki silnika jest niewielki, dlaczego więc tego nie robimy na większą skalę? Ponieważ paliwa kopalniane są wciąż relatywnie tanie i wygodne. Przemysł samochodowy nie jest jeszcze gotowy na tę zmianę, natomiast dla polskiej wsi to może być niebywałe rozwiązanie, gdyż bioetanol można robić dosłownie ze wszystkiego, z trawy czy z krzewów.”

Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej, ale Polska wciąż stoi przed ogromnym wyzwaniem transformacji energetycznej. Choć cele unijne zakładają osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku, w Polsce wciąż od 65 do 75 procent energii elektrycznej pochodzi z węgla.

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – Uniwersytet Przyrodniczy, Pokojowa Nagroda Nobla 2007 za raport IPCC – współautor: „Klimat dorobił się tej politycznej otoczki, co bardzo utrudnia dyskusję. Współczesność cechuje również tunelowe myślenie, a przecież wszystkie te aspekty są powiązane, nie da się jednego tematu wyłączyć spod dyskusji.”

Wieś przyszłości

Nie tylko rozwój infrastruktury i podstawy instytucjonalne, ale także wzrost świadomości społecznej, edukacja oraz aspiracje ludzkie, szczególnie na obszarach wiejskich, będą kluczowym motorem zmiany na wsi. Zmiana ta będzie pozytywna, pod warunkiem, że społeczeństwo wiejskie zostanie wyposażone w odpowiednie narzędzia, wiedzę i motywację do działania. Edukacja, zarówno formalna, jak i nieformalna, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu nowego podejścia do pracy, rolnictwa, przedsiębiorczości i ochrony środowiska. Ważne jest, by mieszkańcy wsi zaczęli dostrzegać możliwości, jakie daje współczesna gospodarka, nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sza/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2025, 19:44
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ