Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Minister Buda podpisał porozumienie o współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą (komunikat)

02.06.2022, 11:12aktualizacja: 02.06.2022, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Kijowie pod przewodnictwem obu premierów Mateusza Morawieckiego i Denysa Shmyhala, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda razem z wicepremier Ukrainy Julią Svirydenko podpisali porozumienie o współpracy gospodarczej w zakresie instrumentów wsparcia handlu między obu naszymi krajami.

Konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą odbyły się po raz pierwszy. Polska jest również pierwszym krajem od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule. Podczas rozmów omawiano możliwości rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy handlowej, usprawnienie importu i eksportu oraz wsparcie Ukrainy w odbudowie. Priorytetem jest pomoc Ukrainie w zwiększeniu eksportu towarów rolno-spożywczych na rynki światowe, również w obliczu liberalizacji handlu z UE, jak również w dostawach do Ukrainy kluczowych towarów.

Wierzymy, że polskie firmy będą mogły wspierać Ukrainę w odbudowie. Służymy naszym wsparciem, aby proces ten odbywał się w zgodzie ze standardami UE, co jest szczególnie istotne w związku z wnioskiem Ukrainy o członkostwo w UE. Ukraina może liczyć na nasze wsparcie w procesie akcesyjnym - podkreślił minister Buda.

I dodał:

Jak najszybsze przywrócenie mocy produkcyjnych w ukraińskiej gospodarce ma fundamentalne znaczenie dla jej odbudowy. Jesteśmy gotowi na pogłębiony dialog, w którym mogłaby uczestniczyć także Polska Agencja Inwestycji i Handlu, polskie specjalne strefy ekonomiczne czy Towarzystwo Funduszy Inwestycji PFR.

Najważniejsze zapisy podpisanego porozumienia przewidują:

- wzmocniony dialog między MRiT a ministerstwem gospodarki Ukrainy na temat importu i eksportu, w tym również wyznaczenie punktów kontaktowych do informowania o barierach w handlu, ograniczeniach w płatnościach międzynarodowych i środkach ochronnych;

- zobowiązanie do ustanowienia instrumentu ochrony ubezpieczeniowej dostaw towarów i usług. Taki instrument, jako wyraz kolejnego wsparcia udzielanego Ukrainie przez Polskę, ma na celu wsparcie Ukrainy w dostawach kluczowych towarów;

- kontynuowanie współpracy w duchu otwartego handlu i unikania wprowadzania nieuzasadnionych środków ochronnych wobec producentów drugiej strony.

Od początku agresji Polska jest orędownikiem dotkliwych i najbardziej surowych sankcji, którymi powinna zostać objęta Rosja. Udało się osiągnąć porozumienie i Rada Europejska zgodziła się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji objął ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, o co postulowała Polska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kmz/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2022, 11:12
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ