Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się we wtorek drugie posiedzenie zespołu do spraw wypracowania rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy. Spotkanie poświęcono realizacji kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, zakładających oskładkowanie umów zlecenia i o dzieło oraz wzmocnienie roli kontrolnej PIP. W posiedzeniu uczestniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Przed nami ambitne zadanie – wyposażyć Państwową Inspekcję Pracy w narzędzia, które pozwolą jej skutecznie chronić prawa pracownicze, reagować na nadużycia przy zawieraniu umów i zapewniać realną poprawę sytuacji pracowników – podkreśliła ministra.
Podczas spotkania przedstawiono propozycje dotyczące procedury przekształcania nieprawidłowo zawartych umów cywilnoprawnych w stosunek pracy oraz plan realizacji kolejnych elementów kamieni milowych, w tym wdrożenia zdalnych kontroli oraz zwiększenia sankcji wobec nieuczciwych pracodawców.
Ministra pracy zwróciła uwagę, że reforma Inspekcji ma charakter nie tylko organizacyjny, ale także społeczny. – Chcemy zmienić wizerunek Państwowej Inspekcji Pracy: z jednej strony wyeliminować postrzeganie jej jako instytucji opresyjnej wobec pracodawców, a z drugiej wzmocnić jej skuteczność w ochronie praw pracowników – zaznaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Prace zespołu koncentrują się na określeniu procedur przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę, zwiększeniu efektywności i zasięgu kontroli, w tym wdrożeniu mechanizmów kontroli zdalnych, a także podwyższeniu sankcji oraz wprowadzeniu dodatkowych rozwiązań zwiększających skuteczność działań PIP. Szczególnie ważnym obszarem prac zespołu jest kwestia skutecznej wymiany danych między kluczowymi instytucjami – PIP, ZUS i KAS.
Przewodniczący zespołu, dr Liwiusz Laska, zaprezentował szczegółowy harmonogram dalszych prac legislacyjnych. Wskazał, że celem prac zespołu jest przygotowanie projektu ustawy do końca sierpnia i przeprowadzenie procesu uzgodnień międzyresortowych, konsultacji społecznych i uzyskanie akceptacji Rady Ministrów do końca roku.
– Przed nami bardzo intensywny proces. Mamy wspólny cel i dużą odpowiedzialność – nie tylko wobec pracowników i pracodawców, ale również wobec Komisji Europejskiej, z którą uzgodniliśmy kamienie milowe KPO. Od ich realizacji zależy dostęp Polski do kolejnych środków z funduszu odbudowy – mówiła ministra Dziemianowicz-Bąk, apelując jednocześnie o współpracę między wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w proces reformy.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, przedstawiciele Rady Ochrony Pracy, Krajowej Administracji Skarbowej oraz eksperci Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się 24 lipca.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ ost/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.07.2025, 17:11 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |