Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Wsparcie dla rodziców po stracie dziecka – kolejne posiedzenie zespołu ds. martwych urodzeń (komunikat)

12.05.2025, 09:41aktualizacja: 12.05.2025, 09:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:

W piątek, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się drugie posiedzenie Zespołu do spraw opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. Tematem spotkania były projekty rozporządzeń przygotowane przez resort rodziny. Celem zmian jest ułatwienie dostępu do wsparcia i świadczeń dla rodzin mierzących się z bólem po stracie – zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i praktycznym. MRPiPS wsłuchuje się w głosy rodziców oraz organizacji pozarządowych i dąży do tego, by system prawny w takich sytuacjach był bardziej ludzki oraz empatyczny.

Obecnie rodzice, którzy doświadczają martwego urodzenia, muszą mierzyć się nie tylko z ogromnym bólem emocjonalnym, ale i z szeregiem skomplikowanych procedur administracyjnych. Aby uzyskać zasiłek macierzyński, wymagane jest posiadanie aktu urodzenia dziecka, który może być wydany tylko wtedy, gdy znana jest płeć dziecka – co wymusza przeprowadzanie kosztownych i inwazyjnych badań genetycznych. Bez tego dokumentu rodzice są pozbawieni wsparcia finansowego oraz prawa do urlopu macierzyńskiego. Podobne trudności występują przy uzyskaniu zasiłku pogrzebowego. Nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach, biurokracja często okazuje się bezduszna, zmuszając rodziców do udowadniania „prawa do straty”. Celem MRPPiS jest zmiana tej ponurej rzeczywistości.

Nowe przepisy – likwidacja skomplikowanych barier administracyjnych

Jedno z proponowanych rozporządzeń wprowadza zmiany w dotychczasowych przepisach dotyczących dokumentów wymaganych do przyznania zasiłków z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa, w przypadkach martwego urodzenia, niezależnie od długości trwania ciąży. W przypadku braku aktu urodzenia, do uzyskania zasiłku macierzyńskiego ma wystarczyć zaświadczenie lekarza lub położnej o martwym urodzeniu wydane na podstawie dokumentacji medycznej potwierdzającej ciążę.

- W obliczu tak bolesnej straty, rodzice potrzebują przede wszystkim wsparcia, a nie kolejnych barier administracyjnych. Państwo powinno być w tych momentach blisko ludzi – mówi ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Naszym celem jest to, by przepisy były bardziej wrażliwe na ludzkie doświadczenie i nie pogłębiały cierpienia. Każdego roku w Polsce dochodzi do strat ok. 30 tys. potwierdzonych medycznie ciąż. Przeżywający żałobę rodzice zasługują na wsparcie, niestety obowiązujące dzisiaj przepisy mnożą formalności.

Zespół pracuje także nad zmianami dotyczącymi zasiłku pogrzebowego. Zgodnie z nowymi propozycjami, każda mama i każdy tata, którzy zdecydują się na pochówek – niezależnie od czasu trwania ciąży – będą mogli otrzymać zasiłek pogrzebowy, bez konieczności wykonywania badań genetycznych.

Współpraca międzyresortowa i społeczna

Po uzgodnieniu treści rozporządzeń z partnerami społecznymi w ramach prekonsultacji MRPiPS przystąpi do konsultacji międzyresortowych oraz publicznych. W pracach zespołu biorą udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką wsparcia osób mierzących się z utratą ciąży czy śmiercią dziecka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.05.2025, 09:41
Źródło informacji MRPiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ