Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiT: 95 mln euro na rozbudowę fabryki pojazdów ciężarowych w Niepołomicach (komunikat)

10.06.2021, 16:37aktualizacja: 10.06.2021, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MRPiT informuje:

Premier Jarosław Gowin i wiceminister Anna Kornecka uczestniczyli w podpisaniu listu intencyjnego dot. rozbudowy zakładu MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach.

- Ogłaszana dziś rozbudowa zakładu MAN w Niepołomicach sprawi, że stanie się on prawdziwym kolosem. Inwestycja ta oznacza bowiem setki – a docelowo tysiące – atrakcyjnych miejsc pracy. Oznacza dla niepołomickiego zakładu skok technologiczny i wyższe miejsce w łańcuchach dostaw. Oznacza wreszcie ważny krok na drodze transformacji naszego przemysłu w kierunku nowoczesności, konkurencyjności i efektywności. A to jest moje oczko w głowie i cel jednego z flagowych programów mojego ministerstwa. Otóż nowa Polityka Przemysłowa Polski zapewni nam powrót na ścieżkę trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego po pandemii.

Dodał:

- Wydarzenie to pokazuje, że w biznesie tak samo jak w życiu liczy się konsekwencja i działanie długofalowe, ale również kluczowe jest to, aby prowadzić grę zespołową – powiedział premier Jarosław Gowin podczas wydarzenia w Krakowskim Parku Technologicznym.

Rozbudowa zakładu MAN Trucks w Niepołomicach jest jednym z głównych elementów realizacji strategii New MAN w latach 2020-2022. . MAN Trucks sp. z o.o. planuje rozbudowę istniejącego w Niepołomicach zakładu produkującego samochody ciężarowe, dostawcze, autobusy oraz silniki. Zakład zatrudnia 828 osób. Planowane jest rozszerzenie działalności zakładu o nowe technologie (związane w dużej mierze z elektromobilnością).

Realizując tę inwestycję MAN stanie się jednym z największych pracodawców w regionie. Na terenie potencjalnej inwestycji działa podstrefa Krakowskiego Parku Technologicznego, Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która zapewnia przedsiębiorcom rozbudowaną infrastrukturę niezbędną do prowadzenia działalności.

- Koncern MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem. Mamy tu dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na polskim rynku od ponad 28 lat. Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5000, wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę – powiedział podczas uroczystości Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

- Dziś świętujemy sukces MAN i spektakularną rozbudowę istniejącego już zakładu. Niepołomicka Strefa Inwestycji to projekt śmiały. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się do tego, aby zacząć myśleć o Małopolsce jako o regionie nowoczesnego przemysłu. Przemysł jest i w coraz większym stopniu, będzie elementem małopolskiej tożsamości – powiedziała wiceminister Anna Kornecka.

Zakład w Niepołomicach odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną w obszarze pojazdów ciężarowych. Te trzy kierunki rewolucjonizują dotychczasowe myślenie o transporcie. Stawiają też wyzwanie, ale i ogromną szansę dla pracowników, którzy uczestniczyć będą w transferze wiedzy i rozwoju kompetencji. Może coś o tym jacy jesteśmy dobrzy w elektromobilności?

– Cieszę się, że udało nam się przekonać koncern, by kolejny raz postawił na Polskę. Jako PAIH wspieraliśmy niemieckiego inwestora w zakresie uzyskania pomocy publicznej. Zakład MAN Trucks w Niepołomicach działa od 2007 roku. To duma, że jeden z najnowocześniejszych producentów ciężarówek na świecie funkcjonuje właśnie tutaj i wciąż się rozwija – powiedział Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Wierzę, że ta warta wiele milionów euro inwestycja umocni nasz kraj jako lidera branży motoryzacyjnej. Polska jest dobrą lokalizacją dla nowych inwestycji. Świadczy o tym dobrze radząca sobie z globalnym spowolnieniem gospodarka, silnie rozbudowana branża logistyczna, wykształcone kadry oraz bliskość kluczowych rynków, m.in. Niemiec czy Francji. Nowa inwestycja spółki to podwójne korzyści: zyskuje i inwestor i polska gospodarka, a w szczególności region małopolski. Co równie ważne, to kolejne nowe, wysokojakościowe miejsca pracy. Wśród obsługiwanych obecnie przez PAIH projektów, jedną z najliczniejszych grup stanowią inwestycje właśnie z branży automotive – obsługujemy aż 21 projektów. Sektor ten od dawna jest jednym z filarów gospodarczych Polski – dodał.

Firma MAN Truck & Bus Polska jest obecna na polskim rynku od ponad 26 lat. W Niepołomicach od 2007 działa spółka MAN Trucks, produkująca pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. Jest to jedna z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie. Powstające tam pojazdy trafiają do klientów w całej Europie.

W wydarzeniu udział wzięli Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, Anna Kornecka, wiceminister rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, Thorsten Campehl, prezes zarządu MAN Trucks, Wojciech Przybylski prezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedstawiciele władz lokalnych województwa małopolskiego.

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Premiera Jarosława Gowina i wiceminister Anny Korneckiej.

- Przemysł jest atutem polskiej gospodarki. Siła krajowego przemysłu okazała się szczególnie istotna w momentach załamania międzynarodowego handlu, tak jak miało to miejsce na początku pandemii – powiedział wicepremier Gowin.

I poinformował, że w MRPiT w drodze dialogu, toczą się prace z udziałem środowisk branżowych i eksperckich nad strategiczną wizją rozwoju polskiego przemysłu.

Polityka Przemysłowa Polski to konkretne formy wsparcia sektorów przemysłowych. To zestawem działań, który ma pomóc w pełni wykorzystywać i rozwijać potencjał polskiego przemysłu. Została oparta o 5 zdefiniowanych osi rozwojowych odpowiadającym kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoi polska gospodarka. Polityka Przemysłowa służy wzmacnianiu istotnej z perspektywy unijnej reindustrializacji i budowie strategicznej autonomii. Jest też częścią Planu dla Pracy i Rozwoju.

Więcej o Polityce Przemysłowej Polski można się dowiedzieć pod tym linkiem.:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/wicepremier-jaroslaw-gowin-przedstawil-polityke-przemyslowa-polski

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kmz/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.06.2021, 16:37
Źródło informacji MRPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ