Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: bezprawne decyzje TSUE nie mogą być wcielane w życie zgodnie z polską Konstytucją (komunikat)

21.07.2021, 20:41aktualizacja: 21.07.2021, 20:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MS informuje:

- W Polsce obowiązuje Konstytucja RP i zasada legalizmu, dlatego solidaryzuję się z I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Manowską, która w oświadczeniu przypomniała o tym sędziom. W Polsce nie ma możliwości realizacji bezprawnych postanowień TSUE – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że Polska jest państwem suwerennym i nie ma zgody na naciski polityczne organów Unii Europejskiej ani kolonialne traktowanie nas przez Komisję Europejską. Takie próby są podejmowane wobec Polski m.in. podczas oceny funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa, choć jest ona powoływana tak samo jak w Hiszpanii, co do której UE podobnych zastrzeżeń nie ma.

- I Prezes SN nie mogła podjąć, zgodnie z prawem, innej decyzji niż odmowa zawieszenia pracy Izby Dyscyplinarnej. Tym bardziej oburzające są ataki na nią niektórych sędziów, m.in. Igora Tulei. Zarzucił on nawet osobom niewykonującym orzeczeń sądowych popełnienie przestępstwa – powiedział Zbigniew Ziobro.

- Nie możemy ulegać presji politycznej Unii Europejskiej jako państwo, bo organy Unii próbują nas pozbawić prawa decydowania o naszej suwerenności – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Przypomniał stosowanie przez Komisję Europejską podwójnych standardów choćby w opublikowanym we wtorek raporcie o praworządności w krajach UE. – Jaskrawym przykładem takiej podwójnej miary wobec państw i hipokryzji unijnych urzędników jest brak zastrzeżeń w stosunku do Niemiec, gdzie sędziów powołują politycy – mówił Sebastian Kaleta.

W ubiegłą środę Trybunał Konstytucyjny potwierdził bezprawność działań TSUE, który nie jest uprawniony do „zawieszenia” Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ani do stosowania jakichkolwiek innych środków tymczasowych w sprawach sądownictwa. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis unijnego traktatu w zakresie, w jakim TSUE wydaje środki tymczasowe odnoszące się do polskich sądów jest sprzeczny z polską Konstytucją. Unia Europejska nie może bowiem zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

W załączeniu przekazujemy informację o podobieństwie modelu powoływania sędziów rady sądowniczej w Polsce i Hiszpanii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.07.2021, 20:41
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ