Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Debata w Łodzi - Sprawny wymiar sprawiedliwości dla silnej gospodarki (komunikat)

26.04.2025, 14:30aktualizacja: 26.04.2025, 14:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Adam Bodnar spotkał się w Łodzi z przedsiębiorcami w ramach cyklu debat „Sprawny wymiar sprawiedliwości – silna gospodarka”.

Spotkanie stanowiło część regionalnych konsultacji, których celem jest identyfikacja obszarów wymagających zmian w sądownictwie i prokuraturze, tak aby lepiej służyły przedsiębiorcom i wspierały rozwój gospodarczy Polski. Podczas wydarzenia minister przedstawił założenia reform mających usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

Debata w Łodzi zbiegła się z symboliczną rocznicą tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, co – jak podkreślił minister Bodnar – stanowiło tło do refleksji nad przyszłością Polski w kontekście doktryny premiera Donalda Tuska, opartej na trzech filarach: najmocniejszej armii w regionie, silnej gospodarce oraz mocnej pozycji politycznej Polski w Europie.

Minister Bodnar zaznaczył, jak istotny dla rozwoju gospodarczego jest sprawnie działający wymiar sprawiedliwości.

"Myślę, że nieprzypadkowo to właśnie w Łodzi rozmawiamy dziś o silnej gospodarce. Ale takiej, która może osiągnąć skalę, jakiej oczekujemy – właśnie dzięki sprawnemu wymiarowi sprawiedliwości" – powiedział.

Dodał również: "Od początku prowadzimy ten cykl debat z myślą o tym, jak należy reformować i modernizować wymiar sprawiedliwości. Jak zmieniać sądy i prokuraturę, by mogły skutecznie wspierać przedsiębiorców i wspomagać budowę silnej gospodarki".

Konkretne problemy i dobre praktyki

Podczas dyskusji poruszono szereg konkretnych problemów, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy – m.in. wysokie koszty sądowe w sprawach cywilnych, przewlekłość postępowań, nierównomierne obciążenie sądów w różnych miejscowościach oraz trudności związane z funkcjonowaniem ksiąg wieczystych i elektronizacją rejestrów.

Uczestnicy chwalili funkcjonujące w Łodzi rozwiązania w zakresie mediacji gospodarczej.

"W Łodzi mediacja gospodarcza działa bardzo dobrze – większość sporów nie trafia do sądu, lecz jest rozwiązywana polubownie" – zauważył wiceminister.

Jako przykład wskazano mediacje w relacjach z miastem i spółkami komunalnymi, które znacząco ograniczają liczbę spraw trafiających do sądów. Rozmawiano również o znaczeniu alternatywnych metod rozwiązywania sporów – m.in. w kontekście domen internetowych – oraz o wpływie cyfryzacji na prowadzenie działalności gospodarczej.

Nie zabrakło też głosów krytycznych. Przedsiębiorcy zwracali uwagę na przewlekłość postępowań prokuratorskich i sądowych. Zaznaczali, że opóźnienia blokują inwestycje i utrudniają działalność, m.in. ze względu na trudności w szybkim powołaniu biegłych sądowych.

"Niektórzy przedsiębiorcy podkreślali, że od lat ciążą nad nimi zarzuty, z których nie mogą się wyplątać" – przyznał minister Bodnar.

Ważnym tematem debaty była także jakość procesu legislacyjnego.

"Zobowiązałem się do zwracania szczególnej uwagi na jakość konsultacji publicznych – to kluczowy element stabilności prawa" – zaznaczył minister.

Wnioski i dalsze działania

Minister Bodnar podkreślił, że wnioski płynące z regionalnych debat są cennym źródłem wiedzy o potrzebach przedsiębiorców i kierunkach zmian w wymiarze sprawiedliwości.

"Z każdej debaty wyciągamy wnioski o oczekiwaniach społecznych – w tym przypadku przedsiębiorców – dotyczących niezbędnych zmian. Identyfikujemy także wiele konkretnych problemów" – wskazał. Zapewnił, że będzie przekazywał zgłoszone postulaty innym członkom rządu i przedstawicielom instytucji publicznych.

Na zakończenie wyraził wdzięczność uczestnikom spotkania: "Jestem bardzo wdzięczny łódzkim przedsiębiorcom za uczciwą, szczerą rozmowę. Takie dyskusje są fundamentem zmian w wymiarze sprawiedliwości.

W debacie – obok przedsiębiorców i przedstawicieli środowiska prawniczego – wzięli udział m.in.: Katarzyna Fortak-Karasińska, radca prawna, ekspertka w zakresie ochrony zdrowia, Agnieszka Belowska-Gosławska, dyrektorka ds. zgodności w Nordea i wiceprezeska rady strategicznej ABSL, Bartłomiej Zgorzelski, założyciel i prezes Grupy BZB Projekt – Biuro Zarządzania w Budownictwie, Witold Chomiczewski, radca prawny, wspólnik zarządzający w kancelarii Lubasz i Wspólnicy, pełnomocnik Izby Gospodarki Elektronicznej ds. legislacji.

Debata w Łodzi była siódmym spotkaniem w ramach cyklu osiemnastu regionalnych konsultacji, które mają zakończyć się w październiku. Spotkania te stanowią również przygotowanie do badania Banku Światowego dotyczącego wpływu sprawności sądów na gotowość polskich firm do rozwoju (badanie Business Ready).

Zachęcamy do śledzenia strony: https://debaty.ms.gov.pl/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kk/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.04.2025, 14:30
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ