Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Drugi Raport Zespołu ds. analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć (komunikat)

23.07.2025, 19:16aktualizacja: 23.07.2025, 19:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Zespół ds. analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przedstawił (14 lipca br.) drugi raport z prac. Dotyczy on śmierci dziecka po porodzie, kwestii zdrowia psychicznego matki oraz braku wystarczającej współpracy między pracownikami ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

- Bezpieczeństwo dziecka jest dla nas priorytetem. Poprzez systemowe działania i kontrolę społeczną możemy wyeliminować dziecięce tragedie – powiedziała wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Dr Grzegorz Wrona, przewodniczący Zespołu ds. analizy zdarzeń, wskazał, że dokładnie przeanalizowano działania systemu, m.in. dotyczące funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej, kuratorów, sądów czy prokuratury na każdym z etapów, gdzie mieli styczność z ofiarą.

Jak podkreślił mecenas Wrona, analiza przypadków śmierci dzieci w wyniku przemocy domowej prowadzi do szeregu szczegółowych rekomendacji dla instytucji pracujących z dziećmi lub mających zawodowy kontakt z dziećmi, których wdrożenie w znaczący sposób mogłoby podnieść bezpieczeństwo dzieci.

- Spośród niezbędnych zmian na pierwsze miejsce wysuwa się jednak konieczność znacznego ułatwienia przepływu informacji pomiędzy podmiotami znającymi sytuacje dziecka – ocenił Grzegorz Wrona.

Drugi raport pokazuje systemową lukę, jaka powstaje w momencie opuszczenia przez matkę z dzieckiem szpitala po porodzie.

- Nawet przy stwierdzeniu występowania czynników ryzyka, komunikacja pomiędzy przedstawicielami ochrony zdrowia a przedstawicielami pomocy społecznej jest niewystarczająca, a możliwości zapewnienia dziecku ochrony bardzo ograniczone. Szczegółowe zalecenia do zmian systemowych ujęto w raporcie – stwierdził mecenas Wrona.

Poprawa systemu przepływu informacji na temat sytuacji dziecka

Główną rekomendacją wynikającą z raportu jest poprawa systemu przepływu informacji dotyczącej szeroko rozumianej sytuacji dziecka i matki. Chodzi o ustawowe uregulowanie takiego działania w ramach systemu oświaty, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, sprawiedliwości i Policji. Informacje przetwarzane w ramach współpracy międzysektorowej powinny być:

- widoczne dla opiekunów prawnych oraz niepełnoletnich powyżej 16 roku życia, np. ze względu na odrębny wymóg zgody na leczenie,

- zawierać szczegóły o urzędnikach lub specjalistach, którzy przeglądają te dane, aby koordynować wsparcie;

- wystarczające dla efektywnej współpracy specjalistów, którzy działają na rzecz dziecka i jego rodziny.

Ogólnopolski system teleinformatyczny

Raport kładzie nacisk na stworzenie ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego, który umożliwia korzystanie z danych gromadzonych przez sektory usług publicznych: ochronę zdrowia, oświatę, pomoc społeczną. Ma to umożliwić koordynację interwencji i wsparcia w sytuacji doświadczania przemocy przez niepełnoletnich. Dostęp do informacji, w tym historycznych zapisów, zwiększa prawdopodobieństwo prawidłowego oszacowania zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.

Rekomendacje dla systemu pomocy społecznej i ochrony zdrowia

Autorzy Raportu rekomendują m.in. systematycznie monitorowanie sytuacji rodziny przez pracowników socjalnych. Dotyczy to przypadków kobiet w ciąży lub połogu, które mają zdiagnozowaną chorobę psychiczną, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy występują czynniki ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.

Jak wskazują twórcy Raportu, istotne jest też zintensyfikowanie szkoleń dla pracowników socjalnych i asystentów rodziny, które podniosą ich kwalifikacje w zakresie metodyki pracy z osobą z zaburzeniami psychicznymi.

W ramach rekomendacji dla systemu ochrony zdrowia, eksperci proponują m.in. szkolenia personelu medycznego, monitorowanie stanu psychicznego kobiet w ciąży, do roku po porodzie, ze względu na ryzyko wystąpienia depresji poporodowej w tym okresie. Zaproponowano również podejmowanie możliwie jak najszybszych interwencji terapeutycznych według ustalonych procedur.

Proponowane zmiany legislacyjne

Wśród propozycji zmian prawnych wskazano na potrzebę zmiany m.in. rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, opracowania jednolitego wzoru karty ciąży, rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 8 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego, ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zadeklarowała, że wszystkie rekomendacje, które zaproponował zespół, zostaną szczegółowo przeanalizowane i stopniowo wprowadzane w życie.

Interdyscyplinarny Zespół ds. analizy zdarzeń jest niezależny od Ministerstwa Sprawiedliwości. Działa według procedury Serious Case Review. Analizuje zdarzenia, których skutkiem była śmierć albo poważne obrażenia ciała dziecka, gdy sprawcą był rodzic lub opiekun (prawny lub faktyczny). Celem działania zespołu jest ocena, jak działa system ochrony dzieci oraz co wymaga poprawy, aby system ten funkcjonował prawidłowo i skutecznie zapobiegał podobnym zdarzeniom w przyszłości. Analiza takiego zdarzenia przez Zespół nie jest postępowaniem karnym.

W pierwszym raporcie Zespół przeanalizował sprawę Kamilka z Częstochowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.07.2025, 19:16
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ