Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Finał Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia – wyłoniono laureatów (komunikat)

26.03.2025, 17:59aktualizacja: 27.03.2025, 09:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia organizowanej przez Fundację na rzecz Praw Ucznia pod patronatem Ministra Sprawiedliwości, Ministra Edukacji oraz Prezydenta m.st. Warszawy. To edukacyjne przedsięwzięcie wspierały także m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rzecznik Praw Dziecka oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Tegoroczna, piąta już edycja Olimpiady, zgromadziła 753 uczestników i uczestniczek ze 101 szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Olimpiada składała się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego, w którym uczniowie i uczennice mierzyli się z zagadnieniem konstytucyjnego prawa do nauki, i ogólnopolskiego.

W wyniku oceny prac z etapu wojewódzkiego wyłoniono 30 finalistów i finalistek, którzy dziś, w ostatnim etapie, zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi praw ucznia.

– Uczestnictwo w tej olimpiadzie oraz w różnego rodzaju konkursach poświęconych prawom człowieka to w istocie sięganie po narzędzia zmieniania świata na lepsze – mówiła podczas ogłoszenia wyników Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, podkreślając, że świadomość praw pozwala nam nie tylko przekształcać własne otoczenie, lecz także działać z korzyścią dla innych.

– Ta olimpiada umożliwia Państwu realną zmianę szkolnej rzeczywistości na lepsze dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce. Bez pogłębionej wiedzy o prawach oraz umiejętności ich praktycznego stosowania nie uda nam się jednak osiągnąć celu, jakim jest stworzenie wymarzonego i przyjaznego środowiska edukacyjnego, do którego wszyscy niezmiennie dążymy – dodała wiceministra.

Głos zabrała także Wiceministra Edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

– Jesteście naszą przyszłością. To od Was zależy, jak będziecie postrzegać prawo, jak będziecie szerzyć wiedzę o nim oraz jak będziecie kształtować kulturę prawną w społeczeństwie. Wasze działania wpłyną na to, jak będzie wyglądać nasza demokracja i prawa obywatelskie – zwróciła się do młodzieży.

Spośród 30 finalistów Olimpiady 5 najlepszych osób uzyskało tytuł laureata/laureatki.

Oto zdobywcy pierwszych 5. miejsc:

1. Aleksandra Wiktorowicz – Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy;

2. Tadeusz Wojtczak – Publiczne LO Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata;

3. Marcel Hałgas – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej;

4. Bartłomiej Rogala – Niepubliczne LO Fundacji Królowej Św. Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim;

5. Daria Karpynska – Zespół Szkól nr 2 w Tarnobrzegu.

Uroczystość zwieńczyła cały cykl zmagań konkursowych i pozwoliła wyróżnić najzdolniejszych młodych pasjonatów tematyki praw ucznia. Organizatorzy podkreślali wysoki poziom wiedzy uczestników oraz rosnące zainteresowanie prawnymi aspektami edukacji wśród młodzieży.

– Doświadczenie uczestniczenia w społeczności szkolnej jest bardzo podobne do bycia częścią społeczeństwa demokratycznego, tyle że w mikroskali. Szkoła to swego rodzaju państwo, statut szkolny to „konstytucja”, uczniowie i uczennice wybierają w głosowaniu spośród siebie swoich przedstawicieli i przedstawicielki – oceniła Aleksandra Chudaś.

Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. Edukacji Konstytucyjnej. Co oczywiste, uczniowie i uczennice mają też, obok obowiązków, także swoje prawa. Świadomość tych praw, umiejętność ich dochodzenia, budowanie wrażliwości na prawa innych - to świetny trening obywatelski. Wierzę, że finaliści i finalistki olimpiady dopiero zaczynają swoją przygodę z prawem i aktywnością obywatelską - dodała Aleksandra Chudaś.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kl/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.03.2025, 17:59
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ