Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
- Węgiel i nowoczesne górnictwo to przyszłość Polski. Warto inwestować w polskie kopalnie, bo są one gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Katowicach. Minister sprawiedliwości przypomniał, że Japonia, trzecia gospodarka świata, inwestuje w nowoczesną energetykę węglową. Nie postawiła – jak UE - na wiatraki czy fotowoltaikę, ale inwestuje w węgiel, nawet jeśli nie posiada jego złóż.
- Polska ma ogromne zasoby węgla, a gdyby nie błędna, ideologiczna polityka Unii Europejskiej, nie musielibyśmy go od nikogo kupować. To polityka, która de facto realizowała porozumienie Niemiec z Rosją Putina i narzucała ją także Polsce - stwierdził. Spowodowała ona, iż nie inwestowano w polskie górnictwo. Gdyby nie to, dzisiaj nie mielibyśmy problemu związanego z drastycznymi wzrostami cen energii i ciepła. Tona węgla kosztowałaby nie 3 tys. zł, ale 900 czy tysiąc złotych. Moglibyśmy też eksportować węgiel.
Minister sprawiedliwości podkreślił, że poparcie dla błędnej polityki klimatycznej UE wyrażały rządy Jerzego Buzka, Donalda Tuska, a częściowo także obecny rząd – mimo sprzeciwu jego środowiska politycznego. Rocznie system ETS – handlu emisjami - kosztuje Polaków aż 40 mld złotych. A zaostrzony program pakietu klimatycznego – Fit for 55 oznacza znacznie większe koszty, które dotykają wszystkich dziedzin życia i gospodarki, m.in. rolnictwa, transportu i wielu innych. Polski nie stać na realizację takiego ideologicznego pakietu.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wniesienie na Radę Ministrów wniosku o uruchomienie opłacalnych inwestycji w złoża węgla, by rozwijać nowoczesną energetykę węglową i zapewnić konkurencyjność polskiego przemysłu.- Jesteśmy w symbolicznym miejscu, przed kopalnią „Wujek”, gdzie w czasie stanu wojennego zamordowani zostali górnicy. Mamy wobec nich zobowiązanie, trzeba wspierać środowisko górnicze – powiedział biorący udział w konferencji Minister Członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Podkreślił, że prowadzone są rozmowy z ekspertami zajmującymi się energetyką na temat przedłużenia żywotności kopalń i większej eksploatacji tych złóż węgla, które nadal są bogate i opłacalne.
Michał Wójcik mówił m.in. o możliwościach inwestycji w kopalnie „Wujek” (dziś część „Staszica”), „Makoszowy” czy „Sośnica” i „Ziemowit”. W ten sposób można by pozyskać wiele milionów ton węgla. Niektóre z tych inwestycji nie wymagają wielkich nakładów.- Mówimy o inwestowaniu w węgiel od lat. Kiedy pracowałem w Ministerstwie Środowiska przedłużyliśmy m.in. koncesje geologiczne na złoża węgla aż do 2044 roku – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Podkreślił też, że unijny system handlu emisjami CO2 trzeba natychmiast zawiesić.
Przed konferencją prasową ministrowie złożyli kwiaty upamiętniające ofiary pacyfikacji kopalni „Wujek” przez ZOMO.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
mm/ kom/ ann/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.11.2022, 16:28 |
Źródło informacji | ms |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |