Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Jedna z największych od lat nowelizacji procedury karnej (komunikat)

16.07.2025, 17:53aktualizacja: 16.07.2025, 17:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Czekają na to obywatele, przedsiębiorcy, czekają też prawnicy oraz organizacje pozarządowe i międzynarodowe. Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego i Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy kompleksowej nowelizacji przepisów postępowania karnego. Cel nadrzędny to praktyczne zwiększenie praw do obrony w maksymalnie transparentnym postępowaniu. A ponadto wyeliminowanie kuriozalnych czy bezzasadnych sytuacji, które godzą w prawa obywateli.

Projekt ten jest odpowiedzią na wymagania konstytucyjne i prawa międzynarodowego. Jednak kluczowa z perspektywy społecznej jest przede wszystkim reakcja na wszelkie dysfunkcje, czy wręcz absurdy, które od lat „zbierały” się w procedurach karnych.

- To bardzo rozbudowana, wielowątkowa nowelizacja, która odpowiada na szereg potrzeb i postulatów społecznych oraz gospodarczych. Pogłębiamy nie tylko równość wobec prawa i szanse do obrony, ale i możliwość realnego korzystania ze swoich praw obywatelskich. Także osób mniej majętnych, dla których koszty pomocy prawnej są dużą barierą. A propos barier to zlikwidujemy też kilka tych utrudniających dziś udział w postępowaniach osobom z niepełnosprawnościami - powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

- Koniec z nielegalnie pozyskiwanymi i wykorzystywanymi dowodami. Koniec z patologiami w stosowaniu tymczasowego aresztowania. Wszyscy wiemy m.in. o wielomiesięcznych aresztach bez aktu oskarżenia czy przetrzymywaniu przedsiębiorców, paraliżując ich firmy. To wszystko chcemy ucywilizować. Wiele restrykcyjnych przepisów powinno mieć zastosowanie wyłącznie w sprawach ciężkiej wagi, przede wszystkim kryminalnych, bo wtedy to służy bezpieczeństwu publicznemu. Nowelizacja eliminuje również kilka uprawnień prokuratury, w wyniku których zaburzana była równowaga procesowa, na rzecz wzmocnienia pozycji sądu – dodał minister.

Projekt realizuje też liczne postulaty deregulacyjne, które mają uprościć i usprawnić procedury w postępowaniach karnych. Dziś wielkim wyzwaniem dla obywatela jest nawet unieważnienie zwykłego mandatu, który został nałożony niezgodnie z prawem. Nowe przepisy odpowiadają także i na ten problem.

Kluczowe „proobywatelskie” zmiany systemowe

Projekt przewiduje szereg istotnych zmian w Kodeksie postępowania karnego, w tym:

- wzmocnienie prawa do obrony, m.in. przez obowiązkowy udział obrońcy przy przesłuchaniu małoletnich i szersze prawo podejrzanego do przesłuchania z udziałem adwokata, w tym ustanowionego z urzędu, a także pełną poufność kontaktów z obrońcą;

- większy dostęp do akt sprawy dla podejrzanych i ich obrońców;

- uelastycznienie i uproszczenie procedur sądowych, w tym w zakresie wniesienia apelacji i subsydiarnego aktu oskarżenia;

- wprowadzenie zakazu dowodowego wobec materiałów zdobytych w drodze przestępstwa;

- ograniczenie nadmiarowych uprawnień prokuratora, w tym m.in. możliwości wniesienia sprzeciwu wobec różnego rodzaju decyzji sądu;

- reformę przepisów dotyczących tymczasowego aresztowania, w celu ukrócenia jego nadużywania i zbędnego przeciągania;

- wzmocnienie ochrony tajemnicy adwokackiej, radcowskiej, dziennikarskiej, czy tłumacza;

- poszerzenie zakresu dostępu do bezpłatnej pomocy tłumacza dla oskarżonego, który nie włada w wystarczającym stopniu językiem polskim lub jest głuchy lub niemy.

- Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego to istotny krok w stronę bardziej sprawiedliwego i przejrzystego wymiaru sprawiedliwości. Z jednej strony zależało nam na utrzymaniu wszystkich tych przepisów, które pozwalają na skuteczną obronę polskich granic, walkę ze zorganizowaną przestępczością czy ochroną społeczeństwa przed najgroźniejszymi przestępcami, a z drugiej na wzmocnieniu pozycji obywatela w procesie karnym, gwarantując realne prawo do obrony i ograniczając możliwość nadużywania tymczasowego aresztowania. W państwie demokratycznym konieczne jest poszukiwanie złotego środka, równowagi – podkreślił wiceminister Arkadiusz Myrcha, koordynujący w resorcie prace nad projektem.

Niezwykle istotne są też przepisy o wymiarze godnościowym i materialnym. Z myślą o rodzinach zmarłych została wprowadzona możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o ekshumacji. Planowane jest także wydłużenie z roku do 3 lat terminu przedawnienia roszczeń o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.

Zmiany w innych aktach prawnych

Projekt zawiera także propozycje zmian m.in. w:

- Kodeksie karnym (m.in. wyeliminowanie konieczności uzyskania wniosku prokuratora przy nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla tzw. małego świadka koronnego),

- Kodeksie karnym wykonawczym (np. ograniczenie uprawnień prokuratora wstrzymujących wykonalność orzeczeń),

- Kodeksie wykroczeń,

- Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalające na unieważnienie mandatu nałożonego niezgodnie z prawem, nawet jeśli został przyjęty,

- Ustawie o ochronie zwierząt pozwalające sądowi na orzeczenie przepadku zwierzęcia nawet jeśli sprawca znęcania się nad nim nie jest jego właścicielem (np. jest pracownikiem firmy, do której należy zwierzę),

- Ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych podwyższające maksymalny pułap zwrotu zarobku utraconego przez świadka w związku ze stawiennictwem w sądzie (analogiczne zmiany także w postępowaniu karnym),

- Wzmocnione zostają także środki wsparcia dla ofiar przestępstw o charakterze terrorystycznym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ef/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2025, 17:53
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ