Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS/ Minister Adam Bodnar w Brukseli: Mam marzenie, żeby 1 maja 2024 r. nie ciążył nad nami artykuł 7 TUE (komunikat)

26.01.2024, 21:16aktualizacja: 29.01.2024, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

"Jesteśmy zdeterminowani, by działać na rzecz przywracania praworządności w Polsce. Mam marzenie, żeby 1 maja 2024 r., kiedy będziemy świętować 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie ciążył nad nami artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej" – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej po dwudniowym posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA) w Brukseli.

Procedura z art. 7 TUE była przedmiotem rozmów ministra z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věrą Jourovą. "Będziemy podejmować wszystkie możliwe działania, by procedura z art. 7 nie była stosowana wobec Polski. To będzie wymagało zmian legislacyjnych, przedstawienia odpowiednich projektów ustaw, planu działania" – zapewnił Adam Bodnar.

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę z art. 7 TUE przeciwko Polsce w grudniu 2017 r. We wniosku rozpoczynającym postępowanie KE przedstawiła obawy dotyczące poszanowania przez Polskę zasady praworządności.

"Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur dba, by Polska wypełniła kwestię kamieni milowych" – mówił szef resortu sprawiedliwości.

W dyskusji podczas Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych dominowały dwa tematy. Pierwszy to zwiększenie współpracy pomiędzy sędziami i prokuratorami z państw unijnych w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości narkotykowej.

Drugim tematem było pozbawienie wolności na małą skalę, realizowane w zakładach karnych typu otwartego, przeznaczonych dla 20-50 osób skazanych za drobne przestępstwa. "Pierwsze takie zakłady karne otworzymy w Polsce w kwietniu" – podkreślił minister Adam Bodnar i dodał, że ich celem będzie szybsza integracja osadzonych ze społeczeństwem.

Natomiast wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek odniósł się do priorytetów polskiej prezydencji w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. "Polska chce być eksporterem dobrych praktyk" – stwierdził i dodał, że będziemy podkreślać znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w ochronie demokracji.

Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych jest doskonałą okazją do spotkań międzypaństwowych i rozmów o przyszłości UE. "Pokazaliśmy w Brukseli, że zależy nam na dialogu i współpracy z instytucjami europejskimi oraz odzyskaniu wiarygodności w kontaktach z innymi państwami członkowskimi UE" – mówił wiceminister Krzysztof Śmiszek. "Powiedzieliśmy Europie: wróciliśmy. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy tworzą Europę i którym zależy na kontynuowaniu projektu europejskiego" – podkreślił.

Minister Adam Bodnar i wiceminister Krzysztof Śmiszek odbyli podczas Rady szereg rozmów z politykami unijnymi i swoimi odpowiednikami z innych państw. Spotkali się m.in. z przewodniczącym Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przy Parlamencie Europejskim, Juanem Fernandem Lópezem Aguilarem, przewodniczącym Komisji Prawnej PE Adrianem Vázquezem Lazarem, Ministrem Sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmannem oraz Ministrem Sprawiedliwości Szwecji Gunnarem Strömmerem.

Rozpoczęta w czwartek (25 stycznia br.) dwudniowa sesja JHA zainaugurowała belgijską prezydencję w UE.

W obradach Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych uczestniczą ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich obszaru Schengen. Biorą w nich udział również przedstawiciele instytucji unijnych: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Sekretariatu Generalnego Rady UE oraz unijnych agencji: Europol, Frontex, Agencja UE ds. Azylu i Agencja Praw Podstawowych UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ mir/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2024, 21:16
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ