Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w Brukseli
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zaprezentował w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji przed Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Minister uczestniczył również w trilogu w sprawie dyrektywy o prawach ofiar. Wygłosił także przemówienie na seminarium prawnym poświęconym przystąpieniu Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC).
"Bezpieczeństwo stanowi nie tylko fundament Unii Europejskiej, ale i ramy jej najważniejszych wartości: wolności, sprawiedliwości i równości" – podkreślił w dzisiejszym (6 lutego br.) wystąpieniu na komisji LIBE w Parlamencie Europejskim minister Adam Bodnar. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest fundamentem działań polskiej prezydencji. Jest to również kluczowy temat prac w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Szczególny nacisk położono na ochronę praw obywateli w zakresie prawa karnego i cywilnego, a także na rolę społeczeństwa obywatelskiego w obronie praworządności.
Trilog w sprawie ochrony praw ofiar
"Polska prezydencja po raz pierwszy w ramach trilogu negocjowała przepisy dyrektywy dotyczącej ofiar. Jej nowelizacja jest jednym z naszych priorytetów w obszarze sprawiedliwości" – powiedział minister Adam Bodnar. Trilog to negocjacje pomiędzy Radą UE i Parlamentem Europejskim z udziałem Komisji Europejskiej.
Nowelizacja dyrektywy z 2012 r. ma zwiększyć swobodę w zgłaszaniu przestępstw przez ofiary, zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa oraz pomoc prawną dla ofiar.
"Wspieranie ofiar jest moralną koniecznością i oznaką nowoczesnego podejścia do wymiaru sprawiedliwości, który najbardziej bezbronne osoby stawia w centrum uwagi. Przewodniczyłem rozmowom trójstronnym w tej sprawie i jestem przekonany, że w nadchodzących miesiącach osiągniemy znaczący postęp" – podkreślił minister Bodnar.
Priorytetem polskiej prezydencji będzie również zawarcie trójstronnego porozumienia w sprawie dyrektywy o zwalczaniu korupcji. Polska zamierza rozpocząć negocjacje dotyczące dyrektyw dotyczących przemytu migrantów oraz wykorzystywania seksualnego dzieci. Polska nie rezygnuje również ze ścigania sprawców przestępstw wojennych w Ukrainie.
Bezpieczeństwo w prawie cywilnym
Ważnym elementem działań polskiej prezydencji jest wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli w sytuacjach transgranicznych oraz usunięcie barier dla konkurencyjności unijnej gospodarki oraz wypracowanie projektu dyrektywy dotyczącej ochrony osób dorosłych.
Kolejnym priorytetem jest osiągnięcie ogólnego podejścia do projektu dyrektywy w sprawie niewypłacalności. Ma on ujednolicić postępowania upadłościowe i obniżyć ich koszty, a także zwiększyć poziom wierzytelności odzyskiwanych przez wierzycieli.
Rola społeczeństwa obywatelskiego w budowaniu i obronie praworządności
Polska prezydencja szczególnie kładzie nacisk na wzmacnianie praworządności. Celem jest uzgodnienie z państwami członkowskimi Konkluzji Rady w sprawie roli społeczeństwa obywatelskiego w obronie praworządności oraz stosowania Karty Praw Podstawowych.
"Stoimy przed ważnymi wyzwaniami: jak maksymalnie wykorzystać dostępne narzędzia i stworzyć nowe, by umacniać bezpieczeństwo i wymiar sprawiedliwości UE. W tym procesie obywatele muszą być pewni, że ich prawa są na każdym kroku w pełni chronione. Jesteśmy zdeterminowani, by te cele osiągnąć" – podsumował minister Bodnar.
W seminarium prawnym poświęconym przystąpieniu UE do EKPC obok ministra Adama Bodnara wystąpili: Europejski komisarz ds. demokracji, sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów Michael Mgrach, rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar, a także przedstawiciele środowisk akademickich i instytucji UE. Prelegenci podkreślali, że UE jest na dobrej drodze do przystąpienia do konwencji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jj/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.02.2025, 17:02 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |