Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości odwołuje sędziego Piotra Schaba z funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego (komunikat)

25.04.2025, 13:15aktualizacja: 25.04.2025, 13:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

25 kwietnia 2025 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, podjął decyzję o odwołaniu sędziego Piotra Schaba z funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Uzasadnienie tej decyzji obejmuje zarzuty dotyczące, zarówno działalności zawodowej Piotra Schaba jako prezesa sądów, jak i jego roli jako rzecznika dyscyplinarnego.

Wobec sędziego Piotra Schaba toczą się postępowania dyscyplinarne prowadzone przez Rzeczników Dyscyplinarnych Ministra Sprawiedliwości w sprawach dotyczących:

1. Zwolnienia sędzi Agnieszki Brygidyr-Dorosz z obowiązku rozpoznania trzech spraw Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie (zarzuty przedstawiono postanowieniem z 5 grudnia 2024 r., sygn. SD 9/24).

2. Działań wobec sędziego Waldemara Żurka w dniu 30 maja 2022 r. (zarzuty przedstawiono postanowieniem z 6 marca 2025 r., sygn. SD 7/24).

3. Bezprawnego posługiwania się tytułem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz odmowy sprawowania wymiaru sprawiedliwości w przydzielonych sprawach (zarzuty przedstawiono postanowieniem z 2 kwietnia 2025 r., sygn. SD 17/24).

4. Oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa w toku rozpoznawania sprawy Sądu Apelacyjnego w Warszawie (zarzuty przedstawiono postanowieniem z 7 stycznia 2025 r., sygn. SD 13/25).

Dodatkowo, Prokuratura Krajowa prowadzi sześć postępowań z udziałem sędziego Piotra Schaba, dotyczących m.in.:

1. Zaniechania wydania spraw Rzecznikom Dyscyplinarnym Ministra Sprawiedliwości (sygn. 1001-14.Ds.17.2024) – postępowanie zawieszone w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie wniosku o uchylenie immunitetu.

2. Odmowy dopuszczenia Igora Tuleyi do pracy (sygn. 1001-14.Ds.33.2022) – skierowano wniosek o uchylenie immunitetu.

3. Zawiadomienia pełnomocnika sędziów Ewy Gregajtys, Ewy Leszczyńskiej-Furtak i Marzanny Anny Piekarskiej-Drążek (sygn. 1001-14.Ds.3.2023).

4. Sędziów Sądu Najwyższego i Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. 1001-14.Ds.38.2023).

5. Podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę sędziego Waldemara Żurka (sygn. 1001-14.Ds.80.2024).

6. Niedopełnienia obowiązków w związku z procedowaniem w sprawie II AKzw 436/21 (sygn. 1001-14.Dsn.12.2025).

Ponadto, Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w sprawie o sygn. akt XP 468/23, nieprawomocnym wyrokiem z 11 kwietnia 2025 r. zasądził od Sądu Okręgowego w Warszawie, na rzecz Igora Tuleyi, kwotę 4.666 zł odszkodowania z tytułu zaistniałego mobbingu, za który, między innymi, miałby odpowiadać sędzia Piotr Schab, kierujący – jako prezes – Sądem Okręgowym w Warszawie, a następnie Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Jeżeli zostanie to potwierdzone prawomocnym orzeczeniem, to było to działanie szczególnie drastyczne i prowadzone z premedytacją, albowiem trwało ono, mimo prawomocnego i wykonalnego orzeczenia sądu pracy, nakazującego przywrócenie sędziego Igora Tuleyi do orzekania.

Odwołanie sędziego Piotra Schaba z funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych uzasadnione jest również szeregiem działań, podjętych w czasie pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, a następnie prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które budzą poważne wątpliwości co do ich zasadności i legalności. Do działań tych należą:

- Niewykonanie orzeczenia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 21 marca 2022 r. (sygn. akt VII Pz 48/21), które zabezpieczało roszczenie Igora Tuleyi poprzez nakazanie dopuszczenia go do wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie na czas trwania postępowania.

- Wszczynanie lub akceptowanie przez zastępców postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów stosujących prawo unijne, co naruszało zabezpieczenie ustanowione postanowieniem Wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 r. (sygn. akt C - 204/21/R), zawieszające stosowanie przepisów kwalifikujących taką aktywność sędziów jako przewinienie dyscyplinarne.

- Akceptowanie, jako prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, przeniesienia sędziów orzekających w wydziale karnym (Ewy Gregajtys, Ewy Leszczyńskiej-Furtak i Marzanny Piekarskiej-Drążek), stosujących prawo unijne, do innych wydziałów. Zabezpieczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 6 grudnia 2022 r., zobowiązujące polskie władze do powstrzymania się od tego przeniesienia, zostało wykonane dopiero 1 września 2023 r.

Ponadto, w świetle orzeczeń Sądu Najwyższego (m.in. sygn. akt II KK 571/22, II Ks 32/21, II KK 206/21, II KK 363/23), w kontekście okoliczności jego powołania na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sędzia Piotr Schab nie został uznany za niezależnego i bezstronnego sędziego w świetle tzw. testu niezależności, opartego na uchwale połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r., implementującej wyrok Wielkiej Izby TSUE z 19 listopada 2019 r. (sprawy połączone C-585/18, C-624/18, C-625/18). Dodatkowo, udzielił on poparcia sędziom – kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. W świetle ugruntowanego orzecznictwa ETPCz (m.in. wyrok w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce z 23 listopada 2023 r., skarga nr 50849/21), TSUE (m.in. wyrok z 19 listopada 2019 r., sprawy połączone C-585/18, C-624/18, C-625/18), Sądu Najwyższego (m.in. uchwała połączonych Izb SN z 23 stycznia 2020 r., sygn. akt BSA I-4110-1/2, postanowienie z 7 czerwca 2022 r., sygn. akt I KZP 2/22) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. postanowienie z 26 czerwca 2019 r., II GOK 2/18), KRS ukształtowana tą ustawą nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej, co sprawia, że sędzia powołany z jej udziałem nie daje gwarancji niezależnego i bezstronnego rozpoznania sprawy. Popierając kandydatów do nieprawidłowo ukształtowanej KRS, sędzia Piotr Schab zademonstrował swoje zaangażowanie w upolitycznienie procedury powoływania sędziów i przyczynił się do podważenia podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa.

W stanie prawnym obowiązującym do 3 kwietnia 2018 r., wybór rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców należał zasadniczo do samorządu sędziowskiego. Po zmianie art. 112 ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) z dniem 3 kwietnia 2018 r., rzecznika dyscyplinarnego i jego dwóch zastępców powołuje Minister Sprawiedliwości na 4-letnią kadencję.

Obecnie, zarówno Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, jak i jego zastępcy, mają ustawową czteroletnią i powtarzalną kadencję (art. 112 § 3 u.s.p.), przy czym przepisy u.s.p. nie regulują przyczyn wygaśnięcia kadencji przed jej upływem.

W przeciwieństwie do tego, art. 112 § 8 u.s.p. przewiduje przypadki wygaśnięcia kadencji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie apelacyjnym lub okręgowym (np. rozwiązanie stosunku służbowego, przejście w stan spoczynku, przeniesienie poza obszar właściwości sądu). Podobnie, art. 153 § 4 ustawy Prawo o prokuraturze umożliwia Prokuratorowi Generalnemu odwołanie rzecznika dyscyplinarnego prokuratorów w przypadku uzasadnionego podejrzenia oczywistego i rażącego naruszenia prawa lub uchybienia godności urzędu.

Brak analogicznej regulacji w art. 112 u.s.p. w odniesieniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców stanowi lukę prawną extra legem i lukę swoistą, sprzeczną ze standardami konstytucyjnymi, zasadami legalizmu, zaufania obywateli do państwa, niesprzeczności systemu prawnego i racjonalności ustawodawcy. Niemożność odwołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych w jakiejkolwiek sytuacji, nawet w przypadku popełnienia przestępstwa czy zrzeczenia się stanowiska, jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawnym.

W związku z powyższym, art. 112 u.s.p., poddany wykładni prokonstytucyjnej, musi być interpretowany jako przyznający Ministrowi Sprawiedliwości kompetencję do odwołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców, zwłaszcza w sytuacji utraty podstawowego przymiotu sędziowskiego, jakim jest nieskazitelność charakteru.

Sędzia Piotr Schab, mimo licznych zarzutów upolitycznienia, toczących się postępowań karnych i dyscyplinarnych, nadal pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Mając na uwadze nagromadzenie wszczętych postępowań dyscyplinarnych, postępowań o uchylenie immunitetu oraz postępowań karnych, należy stwierdzić, że sędzia Piotr Schab utracił legitymację do efektywnego sprawowania funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2025, 13:15
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ