Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości spotkał się z Żołnierzami Wyklętymi (komunikat)

27.02.2018, 18:21aktualizacja: 27.02.2018, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro spotkał się dziś (27 lutego) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z uczestnikami antykomunistycznego zrywu niepodległościowego lat powojennych, zrzeszonymi w związku „Jaworzniacy”. Przekazał weteranom lokal w siedzibie muzeum, gdzie będą mogli się spotykać i prowadzić działalność swej organizacji.

- Jesteśmy Państwa dłużnikami. To Wy, kiedy trzeba było płacić za to najwyższą cenę, trwaliście w wierności hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Nieśliście to przesłanie, za cenę krwi i cierpienia, również po przejściu z jednej niewoli w drugą. Władze komunistyczne miały dla Was cele śmierci, tortury i więzienia. Dziś naszym obowiązkiem jest uhonorować Waszą służbę Polsce, Wasze bohaterstwo, a także czynić wszystko, co możliwe, aby ta historia została zapamiętana – powiedział minister.

Pomnik pamięci

Dyrektor Muzeum, Jacek Pawłowicz, przypomniał, że przed dwoma laty Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - To była historyczna decyzja. Okazało się, że niemożliwe jest możliwe – mówił.

W imieniu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy” za przekazanie lokalu dziękował Jerzy Pruszyński, prezes organizacji. - Gdyby nie ta pomoc, po 28 latach działalności musielibyśmy wygasić Związek z uwagi na brak środków na siedzibę – wyjaśniał.

W spotkaniu wziął również udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś. - To dla nas bardzo ważna rzecz, że w tym miejscu, które ma być pomnikiem pamięci Żołnierzy Wyklętych, będzie Państwa siedziba – podkreślił.

Weterani zostali zaproszeni do udziału w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Patriotyczna uroczystość

W najbliższy czwartek (1 marca) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Dyrekcja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają mieszkańców Warszawy oraz przybyłych do stolicy gości do wspólnego udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie (ul. Rakowiecka 37). Gośćmi honorowymi wydarzenia będą ostatni żyjący Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia. W uroczystości wezmą udział Prezydent Rzeczypospolitej i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Wstęp na miejsce obchodów (na dziedzińcu powstającego w dawnym areszcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) będzie możliwy w czwartek od godz. 14.30. Uroczystość, która rozpocznie się o godz. 16.00, będzie można też oglądać na ulicznym telebimie od strony ul. Rakowieckiej, nieopodal pamiątkowej tablicy na murze dawnego więzienia.

Z uwagi na niską temperaturę, na miejscu uroczystości zapewnione będą punkty grzewcze i gorąca herbata.

Przejmujące miejsce pamięci

Tego samego dnia o godz. 10.40 Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości złożą wieńce pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości (od ul. Koszykowej). Tablica poświęcona jest osobom więzionym, torturowanym i zamęczonym przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które miało tu w okresie stalinizmu swoją siedzibę, a w piwnicach znajdował się areszt. W odrestaurowanych pomieszczeniach powstało przejmujące miejsce pamięci o przetrzymywanych tu w latach 1945-1954 działaczach niepodległościowych. Uroczyste otwarcie nastąpi również w najbliższy czwartek, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, weteranów oraz kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Chwała bohaterom

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

W 67. rocznicę tych wydarzeń po raz kolejny czcimy pamięć bohaterów. Zapraszamy serdecznie do udziału w patriotycznej uroczystości!

Udostępniamy film zapowiadający tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”:

Twitter: https://twitter.com/twitter/statuses/968514592040210434

Facebook: https://www.facebook.com/MinisterstwoSprawiedliwosci/videos/1788936427825156/

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/109711283163460/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.02.2018, 18:21
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ