Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: minister Zbigniew Ziobro spotkał się z Prokuratorem Generalnym Ukrainy (komunikat)

11.05.2023, 16:49aktualizacja: 11.05.2023, 17:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Osądzenie wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, których wojska Federacji Rosyjskiej dopuszczają się na terytorium Ukrainy – to główny temat dzisiejszej (11 maja br.) rozmowy Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro z Prokuratorem Generalnym Ukrainy Andriym Kostinem. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, wzięli udział wiceminister Sebastian Kaleta oraz Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Andriy Kostin podziękował Zbigniewowi Ziobro za dotychczasowe wsparcie i podkreślił znaczenie działań polskiej Prokuratury Krajowej. Minister Zbigniew Ziobro zadeklarował gotowość dalszej pomocy stronie ukraińskiej.

"Przesłuchanie 1700 ukraińskich świadków przez polskich prokuratorów, traktujemy właśnie jako pomoc w śledztwie" – powiedział Zbigniew Ziobro. "Zebrane w Polsce zeznania ukraińskich uchodźców wojennych będzie można wykorzystać do pociągnięcia do odpowiedzialności konkretnych zbrodniarzy" – dodał.

Na polecenie Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 roku Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia przez Moskwę wojny napastniczej, skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i politycznej oraz niepodległości Ukrainy. Najważniejszym celem polskich śledczych jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Systematycznie gromadzone są relacje i zdjęcia, dokumentujące zbrodnie, popełniane przez rosyjskich żołnierzy.

Zbigniew Ziobro zapewnił Andriyego Kostina, że Ukraina nadal może liczyć na wsparcie Polski w podejmowanych na arenie międzynarodowej inicjatywach, zmierzających do ukarania odpowiedzialnych za zbrodnie.

"Wszędzie, gdzie tylko możemy wspieramy Ukrainę" – mówił Minister Sprawiedliwości. "Zachęcamy też inne państwa, zwłaszcza naszych partnerów z Unii Europejskiej, do przyjmowania takiej postawy" – podkreślił.

Polska, obok Ukrainy i Litwy, była jednym z inicjatorów powołania w marcu 2022 r. wspólnego zespołu śledczego. Uczestnikiem zespołu został Międzynarodowy Trybunał Karny, a następnie dołączyły kolejne państwa – Słowacja, Estonia, Łotwa i Rumunia.​ Zespół we współpracy z Eurojust koordynuje działania związane z gromadzeniem i zabezpieczaniem dowodów zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy. To znacznie ułatwi pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności karnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ itm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2023, 16:49
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ