Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Rada Ministrów przyjęła 15 kwietnia br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Proponowane rozwiązania wpisują się w deregulacyjną politykę rządu poprzez wprowadzenie prawa przyjaznego obywatelom.
– Nowelizacja zwiększy dostępność bezpłatnych usług prawnych, zwłaszcza dla osób z ograniczoną mobilnością lub mieszkających w mniejszych miejscowościach. W latach 2026-2035 rząd zamierza przeznaczyć na finansowanie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukację prawną 1,2 mld złotych – zapowiedziała wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która w resorcie nadzoruje m.in. Departament Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Dodała, że ministerstwo równolegle pracuje nad większą reformą systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.
Kluczowe zmiany w projekcie
Zniesienie obowiązku składania oświadczeń – uproszczenie procedur
Osoby uprawnione nie będą już musiały składać pisemnych oświadczeń o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Zlikwidowany zostanie także wymóg składania oświadczeń przez przedsiębiorców o niezatrudnianiu pracowników w ciągu ostatniego roku.
Celem tej zmiany jest usunięcie bariery psychologicznej i formalnej, która zniechęcała część osób do korzystania z pomocy prawnej. Odformalizowanie procesu ubiegania się o pomoc ma przełożyć się na większą liczbę udzielanych porad i lepszą efektywność systemu.
Porady zdalne na stałe
Wprowadzona zostanie możliwość udzielania porad prawnych i obywatelskich za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. telefon, internet). Ma to zwiększyć dostępność usług, zwłaszcza dla osób z ograniczoną mobilnością lub mieszkających w mniejszych miejscowościach.
– Tą nowelizacją zwiększamy dostępność systemu dla osób uprawnionych oraz upraszczamy procedury ubiegania się o nieodpłatną pomoc prawną. Z pewnością przełoży się to na większą liczbę udzielanych porad i lepszą efektywność systemu – podkreślił wiceminister Arkadiusz Myrcha.
Gdzie szukać wsparcia?
Nieodpłatną pomoc można uzyskać w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego w całej Polsce, po wcześniejszym umówieniu wizyty przez Internet, telefon lub osobiście w urzędzie. Punkty te prowadzone są przez adwokatów, radców prawnych lub organizacje pozarządowe.
Porady zdalne umożliwiają dostęp do specjalistów w całej Polsce, bez względu na miejsce zamieszkania.
Lista punktów udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie jest dostępna na stronie internetowej każdego starostwa.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.04.2025, 13:32 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |