Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
Nowy projekt edukacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości: „Dzień z prawem – w sądzie”
Podnoszenie świadomości prawnej powinno być nieodzownym elementem kształcenia młodych Polaków. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało koncepcję przedsięwzięcia edukacyjnego dla młodzieży „Dzień z prawem – w sądzie”, do którego mogą włączyć się wszystkie sądy rejonowe i okręgowe w całym kraju.
Dziś (11 września 2018 r.) w Ministerstwie Sprawiedliwości spotkali się koordynatorzy edukacji prawnej, wskazani przez prezesów sądów okręgowych, którzy będą współpracować z ministerstwem przy realizacji programu.
Forum współpracy edukacyjnej
„Dzień z prawem – w sądzie” to prowadzone w atrakcyjnej formie warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół średnich. Urozmaicone zajęcia dadzą okazję do zapoznania się z pracą wymiaru sprawiedliwości oraz zdobycia wiedzy na temat przepisów i procedur prawnych. Ważnym elementem będzie też popularyzacja mediacji w środowisku szkolnym, jako polubownego sposobu rozwiązywania konfliktów, również rówieśniczych.
Spotkanie z koordynatorami służyło wymianie informacji i doświadczeń dotyczących kształtowania świadomości prawnej młodzieży. W ostatnim czasie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało kilka projektów edukacyjnych adresowanych do młodzieży - między innymi "Dzień z prawem", czy turniej debat oksfordzkich. Inicjatywy te podczas dzisiejszego spotkania przybliżyła dr Izabela Bogucka, zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Podczas dyskusji podkreślano praktyczne aspekty edukacji prawnej, tak by służyła ona przekazywaniu młodzieży wiedzy pomocnej w dorosłym życiu.
Atrakcyjne warsztaty w sądach
Uczestnicy spotkania zapoznali się z opracowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości programem warsztatów „Dzień z prawem – w sądzie”. Jego istotą mają być praktyczne zajęcia, które mogą być przeprowadzane przez sędziów odpowiedzialnych za edukację prawną w sądach okręgowych i rejonowych w całym kraju:
- spotkanie z sędzią – prelekcja na temat dojścia do zawodu sędziego, wykonywania tego zawodu, a także organizacji i procedur w zakresie działania wymiaru sprawiedliwości (z możliwością zadawania pytań);
- symulacja rozprawy sądowej – uczestnicy wcielają się w poszczególne role procesowe, poznają w praktyce przebieg rozprawy i związane z postępowaniem instytucje prawne;
- alternatywne sposoby rozstrzygania sporów - warsztaty z mediatorem, pokazujące jak można polubownie rozwiązać konflikt;
- quiz - test podsumowujący wiedzę zdobytą na zajęciach.
„Dzień z prawem – w sądzie” jest rozszerzeniem programu „Dzień z prawem – warsztaty w Ministerstwie Sprawiedliwości”, który wystartował z powodzeniem w październiku 2017 roku. Wzięło w nim udział niemal 1200 uczniów.
Podobne przedsięwzięcie realizowane przez sądy w całej Polsce umożliwi objęcie edukacją prawną wszystkich zainteresowanych szkół i grup młodzieży.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.09.2018, 17:58 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |