Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: odwołanie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki (komunikat)

02.02.2024, 17:35aktualizacja: 06.02.2024, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MS: odwołanie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki (komunikat)
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał dziś z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie sędziego Zygmunta Drożdżejkę. Procedura odwołania rozpoczęła się 31.01.2024 r. w związku z brakiem możliwości dalszego pełnienia funkcji w zgodzie z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

31.01.2024 r. Minister Sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji prezesa SA w Krakowie. Zrobił to po starannym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, a także orzeczeniami Sądu Apelacyjnego w Krakowie (sygn. akt I ACa 518/21 oraz I ACo 291/23), podważającymi status sędziego Zygmunta Drożdżejki jako niezależnego i bezstronnego sędziego ze względu na okoliczności towarzyszące jego powołaniu do sądu apelacyjnego. Sytuacja w której orzeczenia wydane z udziałem osoby, pełniącej tak wysoką funkcję w sądownictwie, mogą być podważone przez strony w oparciu o zarzut nieprawidłowej obsady sądu, niewątpliwie podważa autorytet wymiaru sprawiedliwości. A jest to jeden z powodów, dla których prezes sądu może zostać odwołany przez Ministra Sprawiedliwości (zgodnie z art. 27. § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych).

W 2017 r., tj. okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, doszło do zmiany przepisów u.s.p. Od tego czasu wielokrotnie kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, a zarazem nie cieszyli się autorytetem i zaufaniem środowiska sędziowskiego, wskutek czego nie były one w stanie w sposób rzetelny wywiązywać się z powierzonych im obowiązków. Uzyskanie powołania na funkcję prezesa sądu w budzącym zasadnicze wątpliwości konstytucyjne trybie ma szczególne znaczenie przy stwierdzeniu powiązania tak powołanej osoby z przedstawicielami władzy wykonawczej bądź przedstawicielami określonych grup politycznych.

Istnienie tego rodzaju powiązań godzi wprost w niezależność władzy sądowniczej. Tym samym stan taki nie daje gwarancji prawidłowego wykonywania zadań przez prezesa sądu, zgodnie z dobrem i interesem wymiaru sprawiedliwości.

W ocenie Ministra Sprawiedliwości taka właśnie sytuacja zachodzi w odniesieniu do sędziego SA Zygmunta Drożdżejki. Wskazuje na to przeprowadzona we wnioskach do Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie szczegółowa analiza okoliczności powołania go na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2024, 17:35
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ