Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Otwarcie pierwszego Biura Krajowej Prokuratury Europejskiej (komunikat)

31.03.2025, 16:15aktualizacja: 31.03.2025, 18:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Uroczyste otwarcie Biura Krajowego Prokuratury Europejskiej (EPPO) przy Prokuraturze Regionalnej w Warszawie jest częścią procesu przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. Decyzja Komisji Europejskiej z 29 lutego 2024 roku zatwierdziła udział Polski w EPPO, co umożliwiło rozpoczęcie działalności prokuratury w kraju.

Skierowanie wniosku o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej było pierwszą decyzją, jaką Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął po objęciu resortu. Polska przekazała formalną notyfikację o przystąpieniu do EPPO 5 stycznia 2024 roku.

Ustawę nowelizującą zapisy m.in. Prawa o prokuraturze i Kodeksu postępowania karnego w związku z przystąpieniem polskiej prokuratury do EPPO Sejm uchwalił 24 stycznia br., a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 6 marca br.

– Dzięki członkostwu w strukturach Prokuratury Europejskiej nasz kraj jest częścią wspólnego europejskiego systemu ochrony praworządności. Już wcześniej przystąpiliśmy do Prokuratury Europejskiej na podstawie rozporządzenia unijnego, natomiast ustawa techniczna była potrzebna, aby zapewnić elastyczne i swobodne funkcjonowanie EPPO także w naszym systemie prawnym i to też jest element odmiany prokuratury – wyjaśnił minister Adam Bodnar. Podkreślił jednocześnie, że przystąpienie Polski do EPPO wzmacnia nasz wymiar sprawiedliwości.

– To wydarzenie uznaję za jedno z najważniejszych dla rozwoju instytucjonalnego polskiej prokuratury po 1989 roku.

Na straży interesów finansowych UE

Prokuratura Europejska z siedzibą w Luksemburgu działa od czerwca 2021 r. Ściga m.in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję. Prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE, w tym oszustw związanych z funduszami unijnymi oraz transgranicznymi oszustwami VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, takimi jak policja, organy podatkowe i celne państw członkowskich, aby skutecznie zwalczać te przestępstwa.

W ramach prokuratury Europejskiej współpracują 24 kraje członkowskie UE. Na czele EPPO stoi prokurator Laura Koevesi z Rumunii. Przewodniczy ona kolegium prokuratorów europejskich, po jednym z każdego kraju należącego do tej instytucji.

Wcześniej polskie organy ścigania prowadziły współpracę z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym, a instrumenty współpracy nie zawsze umożliwiały kompleksowe przeprowadzenie krajowych postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.

Lepsza ochrona praw obywateli i praworządności

– Polska stała się aktywnym uczestnikiem europejskiego wymiaru sprawiedliwości. A polscy obywatele są unijnymi obywatelami, a więc udział Polski w EPPO oznacza lepszą ochronę praw Polaków, lepszą ochronę ich pieniędzy i praworządności – podkreślała wielokrotnie Europejska Prokurator Generalna Laura Kovesi, zaznaczając, że nasz kraj będzie jednym z najważniejszych elementów Prokuratury Europejskiej.

Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej umożliwia bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które jednocześnie stanowią przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników.

– Mam nadzieję, że w przyszłości zakres działań Prokuratury Europejskiej zostanie rozszerzony o sprawy dotyczące omijania sankcji wobec Rosji. Rozmawiamy o tym na szczeblu międzynarodowym w ramach naszej prezydencji – powiedział minister Bodnar.

Współpraca i wymiana doświadczeń

Pierwszym przedstawicielem Polski w EPPO została mianowana w grudniu 2024 r. prokurator Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej, a na rzecz instytucji pracuje obecnie ośmiu prokuratorów delegowanych.

– Ważnym elementem naszej pracy będzie także wymiana doświadczeń z innymi państwami członkowskimi. Liczymy na profesjonalną i owocną współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi służbami w Polsce – zadeklarowała prokurator Stronikowska, przyznając, że w ocenie Europejskiej Prokurator Generalnej Polska będzie jednym z krajów, które będą prowadzić najwięcej śledztw dotyczących przestępstw na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej.

Głos zabrał także Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.

– Jestem przekonany, że polscy prokuratorzy w ramach struktur EPPO swoją pracą, zaangażowaniem i profesjonalizmem udowodnią, że Polska jest gotowa do aktywnego uczestnictwa w europejskiej współpracy prawnokarnej.

Docelowo w Polsce będzie działać od 16 do 20 prokuratorów europejskich, którymi zostaną prokuratorzy okręgowi. Biura Krajowe Prokuratury Europejskiej będą funkcjonować w trzech lub czterech lokalizacjach w Polsce, w tym w biurze otwartym dziś w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2025, 16:15
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ