Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: poparcie dla reformy prawa rodzinnego – organizacje pozarządowe konsultują zmiany (komunikat)

17.07.2018, 12:15aktualizacja: 17.07.2018, 12:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Przedstawiciele kilkunastu organizacji społecznych działających na rzecz rodzin i dzieci gościli w Ministerstwie Sprawiedliwości na debacie poświęconej reformie prawa rodzinnego. Gospodarzem spotkania, przeprowadzonego w ramach konsultacji społecznych projektowanych zmian, był Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości Michał Woś.

Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa rodzinnego, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Michał Woś podkreślił na spotkaniu, że przygotowane zmiany służą przede wszystkim ochronie najmłodszych.

Dla dobra dzieci

- Chcemy wzmocnić dobro dziecka. Cieszę się, że możemy wspólnie porozmawiać o propozycjach, które zostały zawarte w projekcie. Jesteśmy bardzo zainteresowani opinią, co jeszcze możemy poprawić w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, co w nim zawrzeć, czego być może zabrakło – mówił.

Przypomniał, że dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości doszło do spektakularnej poprawy ściągalności alimentów. - Teraz chcemy doprowadzić do sytuacji, w której samo zasądzenie alimentów będzie prostsze – zaznaczył.

Reforma prawa rodzinnego zakłada przyznawanie w kilka dni alimentów natychmiastowych. Przewiduje przy tym maksymalne uproszczenie formalności. Rodzice ubiegający się o alimenty na dzieci będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w internecie, bez konieczności ponoszenia wydatków na prawników.

Cenne propozycje

Michał Woś nawiązał też między innymi do propozycji wprowadzenia rodzinnego postępowania informacyjnego, które poprzedzałoby sprawy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Ma dać małżonkom miesiąc na porozumienie w sprawach dzieci.

- Tej zmianie, wynikającej z konstytucyjnej ochrony małżeństwa i rodziny, również przyświeca wzgląd na dobro dziecka – powiedział Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości.

W trakcie spotkania zgłoszono wiele cennych uwag związanych z reformą prawa rodzinnego. Wśród postulatów były m.in. takie propozycje jak wprowadzenie postępowania informacyjnego także w sprawach dotyczących alimentów i kontaktów rodzicielskich, przeprowadzanie konsultacji z psychologiem przy sprawach rodzicielskich, czy też wysłuchanie dziecka w trakcie postępowania mediacyjnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2018, 12:15
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ