Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczył w debacie „Sprawny wymiar sprawiedliwości – silna gospodarka”. Spotkanie, m.in. z udziałem przedsiębiorców, prawników i samorządowców odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
"Wyjeżdżam ze Szczecina z zestawem sugestii i pomysłów. Postulaty, które padły podczas debaty pozwolą Ministerstwu Sprawiedliwości wprowadzić realne rozwiązania dla przedsiębiorców" – tak minister Adam Bodnar podsumował debatę, która odbyła się 11 kwietnia br.
Jak podkreślił, postulaty zgłoszone przez przedsiębiorców podczas szczecińskiej debaty, zostaną spisane i zajmą się nimi właściwe departamenty Ministerstwa Sprawiedliwości, by wypracować gotowe rozwiązania. "Przekażemy je również Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Liczę, że dzięki tym wskazówkom, krok po kroku uda się naprawić wymiar sprawiedliwości" – zapewnił Adam Bodnar.
Dodał, że jednym z osiągnięć obecnego kierownictwa resortu jest odnowienie funkcjonowania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Powstały też dwie nowe komisje, Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.
"Przedsiębiorcom najbardziej doskwiera długi czas trwania postępowań sądowych. Chodzi nie tylko o to, że postępowania toczą się długo, ale mamy kłopot z pozyskiwaniem biegłych na potrzeby postępowań" – ocenił minister Adam Bodnar. Na problem z szybkim znalezieniem biegłych zwrócił uwagę również prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędzia Maciej Żelazowski.
Minister Adam Bodnar zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę m.in. na kwestię digitalizacji akt sądowych, system doręczeń, promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, inwestowania w kadry wymiaru sprawiedliwości. – Istotne z punktu widzenia reformy wymiaru sprawiedliwości jest także budowanie odpowiedniego poziomu zaufania między władzą wykonawczą i władzą sądowniczą – podkreślił szef resortu sprawiedliwości.
Program Cyfrowe Rejestry
Minister Adam Bodnar oraz Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Sprawiedliwości Katarzyna Jakimowicz zwrócili uwagę obecnych na program Cyfrowe Rejestry. Program 3 kwietnia br. został zatwierdzony przez Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma zostać zrealizowany do 2028 r.
Program Cyfrowe Rejestry zwiększy bezpieczeństwo, poprawi funkcjonalność oraz dostosuje rejestry wymiaru sprawiedliwości do wymogów nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wprowadzane zmiany są własną inicjatywą ministerstwa, odpowiadają na oczekiwania interesariuszy i realizują wymogi wynikające z przepisów prawa.
Rozwiązanie opiera się m.in. na wspólnych założeniach dostępności wszystkich rejestrów w tym samym miejscu, czyli w Portalu Rejestrów Sądowych. Zakłada on pełną, tam, gdzie to możliwe, cyfryzację i automatyzację procesów, jednolitą szatę graficzną i interfejsów systemów, jedno logowanie, jednolity system e-płatności oraz jednokrotne wprowadzanie danych.
Program obejmuje projekty wszystkich rejestrów wymiaru sprawiedliwości, z których większość jest bardzo istotna dla codziennej działalności przedsiębiorców. Są to: Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy (eKRS); Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW), Rejestr Zastawów (RZ), Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ), Krajowy Rejestr Karny (KRK) i Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPT).
Sądownictwo i biznes naczyniami połączonymi
W panelu dyskusyjnym z ministrem wystąpili Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, adwokat Piotr Dobrołowicz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie, dr hab. Przemysław Kledzik, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim.
Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zwróciła uwagę na przewlekłość postępowań. – Proces rozwiązywania sporów powinien być dużo szybszy. Przewlekłość postępowań powoduje, że szansa na uzyskanie nawet częściowego zadośćuczynienia przez przedsiębiorcę jest nikła – mówiła. Dodała, że problemem jest również opieszałość w wydawaniu przez sądy postanowień o zabezpieczeniu, co skutkuje uprzywilejowaniem dłużnika w postępowaniu wymagającym szybkiej reakcji.
Dr hab. Przemysław Kledzik, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim powiedział, że należy przeanalizować kwestię, czy niektórych spraw sądowych, nie należy rozpatrywać na poziomie administracyjnym. – Wtedy sędziowie mogliby rozstrzygać więcej spraw gospodarczych i postępowań dotyczących przedsiębiorców – ocenił.
"Mam nadzieję, że pakiet informacji uzyskany podczas debaty pozwoli Ministerstwu Sprawiedliwości przygotować lepsze rozwiązania" – podsumował adwokat Piotr Dobrołowicz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.
Szczecińskie spotkanie z przedsiębiorcami było szóstą edycją debaty pt. „Sprawny wymiar sprawiedliwości – silna gospodarka”. Wcześniejsze odbyły się m.in. w Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. Kolejna debata odbędzie się 25 kwietnia br. w Łodzi.
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jj/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.04.2025, 09:23 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |