Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Rozpoczynają się zawodowe egzaminy prawnicze (komunikat)

31.03.2025, 15:31aktualizacja: 31.03.2025, 18:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Rozpoczynają się zawodowe egzaminy prawnicze

W dniach 1-4 kwietnia odbędzie się egzamin adwokacki i radcowski, natomiast egzamin komorniczy zostanie przeprowadzony od 8 do 10 kwietnia.

Egzaminy przeprowadzą 62 komisje egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości.

Egzamin adwokacki odbędzie się przed 26 komisjami mającymi siedziby w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (9 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje).

Egzamin radcowski przeprowadzą 34 komisje, w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (3 komisje), Lublinie (2 komisje), Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu (3 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (8 komisji), we Wrocławiu (2 komisje) i w Zielonej Górze.

Natomiast egzamin komorniczy przeprowadzą komisje w Katowicach i w Warszawie.

W skład każdej komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin adwokacki i radcowski wchodzi 8 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych oraz 4 adwokatów lub radców prawnych, delegowanych, w zależności od rodzaju egzaminu, przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.

Egzaminy adwokacki i radcowski trwają 4 dni. Składają się one z 5 części, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego, zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

W skład komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin komorniczy wchodzi 6 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz 2 komorników, delegowanych przez Krajową Radę Komorniczą.

Egzamin komorniczy trwa 3 dni i składa się z 4 części. Pierwsza i druga część obejmuje rozwiązanie zadań dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część to zadanie polegające na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 kpc. Natomiast czwarta część egzaminu obejmuje zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się w całym kraju o godzinie 10.00. Czas na rozwiązanie zadań z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego wynosi 6 godzin, a w przypadku zadań z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – łącznie 8 godzin. Również w przypadku egzaminu komorniczego, pierwszego i drugiego dnia egzamin trwa 6 godzin, a trzeciego dnia – 8 godzin.

Zadania na egzaminy adwokacki, radcowski i komorniczy, identyczne dla wszystkich zdających, przygotowały zespoły złożone z przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz odpowiednio do rodzaju egzaminu, z przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych i Krajowej Rady Komorniczej.

Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1568 osób, w tym 1326 aplikantów i 242 osób uprawnionych z innych tytułów, do egzaminu radcowskiego – 2079 osób, w tym 1771 aplikantów i 308 osób spoza aplikacji, a do egzaminu komorniczego – 90 aplikantów.

Do egzaminu adwokackiego przystąpi 10 osób niepełnosprawnych oraz 21 matek karmiących, do egzaminu radcowskiego – 16 osób niepełnosprawnych i 34 matki karmiące, natomiast do egzaminu komorniczego – 2 matki karmiące. Niepełnosprawnym zdającym egzamin przysługuje uprawnienie do skorzystania z wydłużenia o połowę czasu trwania każdej części egzaminu, a matkom karmiącym uprawnienie do dwóch półgodzinnych przerw każdego dnia egzaminu. Dodatkowy czas nie podlega wliczeniu do czasu trwania egzaminu w danym dniu.

Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. 99% zdających korzysta z tej drugiej możliwości. Osoby te skorzystają z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne, ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało Aplikację egzaminacyjną wyposażoną w edytor tekstu, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Fot. arch. MS.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2025, 15:31
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ