Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
Rada Ministrów przyjęła dziś (13 października 2020 r.) przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Pozwoli on na wydawanie zaświadczeń przez organy administracji publicznej, np. przez Krajowy Rejestr Karny, w postaci elektronicznej, z kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, co usprawni procedury.
Obecnie zaświadczenia wydawane przez organy administracji publicznej muszą być podpisane przez osobę do tego upoważnioną – odręcznie lub elektronicznie. Wymóg ten wydłuża postępowanie, co może utrudniać zainteresowanym uzyskanie dokumentu np. na potrzeby postępowania przetargowego lub koncesyjnego albo przy zatrudnianiu pracowników. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, postępowanie będzie maksymalnie uproszczone i szybkie – uzyskanie zaświadczenia będzie możliwe nawet w ciągu jednego lub kilku dni.
Stanie się tak dzięki opatrywaniu zaświadczeń kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. Taki dokument będzie traktowany na równi z dokumentami papierowymi zawierającymi podpis odręczny i z dokumentami opatrzonymi kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Zastosowanie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej w nowej usłudze sieciowej pozwoli na zautomatyzowanie procesu wydania dokumentu. Usprawni to m.in. działanie Krajowego Rejestru Karnego, do którego co roku wpływa ok. 3 mln zapytań i wniosków o udzielenie informacji. To zapytania i wnioski obsługiwane przez punkty informacyjne przy sądach i prokuraturach (ok. 1,7 mln) oraz dokumenty, jakimi zajmują się pracownicy Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (ok. 1,3 mln). Dotyczą one zwykle zaświadczenia o niekaralności (lub karalności) danej osoby.
Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązania mają szczególne znaczenie dla sądów, prokuratury czy policji. Uzyskają one szybki dostęp do zgromadzonych w rejestrze danych, co przełoży się na usprawnienie prowadzonych przez te organy postępowań. To ważne, bo ok. 80 procent liczby zapytań wpływających do KRK pochodzi od tych właśnie podmiotów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.10.2020, 15:58 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |