Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej o współpracy Służby Więziennej z Wojskami Obrony Terytorialnej. Celem jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski. W ramach programu żołnierze WOT przeszkolą w tym roku około 10 tysięcy funkcjonariuszy Służby Więziennej.
- Po napaści Rosji na Ukrainę wszyscy już wiemy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność zależy przede wszystkim od nas, od naszej siły, gotowości i sprawności. Tylko, gdy będziemy odpowiednio przygotowani, zapewnimy jako państwo bezpieczeństwo Polakom – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (20 stycznia br.) konferencji w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie.
- Po 24 lutego 2022 r. decyzją ministra Zbigniewa Ziobro zintensyfikowaliśmy szkolenia. Temu służy współpraca z MON. Zależy nam, by Służba Więzienna była jak najlepiej przygotowana i kompatybilna z działaniami Wojska Polskiego – dodał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który nadzoruje więziennictwo.
Determinuje sytuacja
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz dziękował za cenną inicjatywę Ministerstwa Sprawiedliwości. - W oparciu o Strategię Bezpieczeństwa Narodowego współdziałanie poszczególnych służb jest szczególnie ważne. Determinuje nas sytuacja za wschodnią granicą – mówił.
Gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, zaznaczył, że Służba Więzienna profesjonalnie chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. A teraz funkcjonariusze dodatkowo podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie wyszkolenia wojskowego.
- Szkolenie Służby Więziennej polega na dostarczaniu kompetencji w kilku obszarach: działań taktycznych, szkoleniu strzeleckim, szkoleniu inżyniersko-saperskim, medycyny pola walki – wskazał gen. Maciej Klisz, p.o. dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wydarzeniu towarzyszyły ćwiczenia na strzelnicy z udziałem ministra Zbigniewa Ziobro i wiceministra Michała Wosia oraz pokaz Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.
Współpraca formacji
Tryb podstawowy szkoleń prowadzonych przez WOT obejmie całą Służbę Więzienną. Natomiast zaawansowany - ok. 1000 funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych oraz ochotników z oddziałów ochrony. W programie przewidziano trening strzelca wyborowego oraz przysposobienie wojskowe.
Kolejnym elementem będą ćwiczenia obronne wytypowanych jednostek penitencjarnych z żołnierzami WOT. Możliwe są również wspólne działania w rejonach stałej odpowiedzialności przypisanych do konkretnej jednostki WOT. W razie potrzeby Służba Więzienna będzie wspierać żołnierzy WOT w ochronie tych rejonów. Tak samo WOT – w razie zagrożenia wesprze działania, za które odpowiada Służba Więzienna.
Szkolenia strzeleckie
Służba Więzienna czterokrotnie zwiększa intensywność szkoleń strzeleckich funkcjonariuszy. Także tych zatrudnionych w pionie ochronnym i administracyjnym. W 2015 r. zdarzały się przypadki, że funkcjonariusze w ciągu roku oddawali tylko kilka strzałów. Teraz minimalnie będzie to 100 strzałów rocznie dla funkcjonariusza działu administracyjnego, 400 – dla funkcjonariusza działów ochrony i 1200 dla funkcjonariusza Grupy Interwencyjnej. Przewidziano też zakup dla Służby Więziennej dodatkowej broni i amunicji, a także uruchomienie nowoczesnych strzelnic.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
mbo/ ok/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.01.2023, 13:36 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |