Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Adam Bodnar spotkał się z licznymi asystentami sędziów z sądów w całym kraju. Wśród uczestników wydarzenia byli przedstawiciele organizacji, które reprezentują tę grupę pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Asystenci sędziów pełnią w sądach ważną funkcję. Są prawnikami, którzy podejmują pod kierownictwem sędziego czynności z zakresu administracji sądowej, przygotowują sprawy sądowe do rozpoznania, sporządzają projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień.
"Naszym celem jest omówienie statusu i sytuacji zawodowej asystentów sędziów. Chodzi także o efektywność wymiaru sprawiedliwości w kontekście obowiązków przydzielonych asystentom sędziów" – mówił na spotkaniu minister Adam Bodnar.
Otwarty awans
Jednym z głównych tematów dyskusji była ścieżka awansu zawodowego asystentów sędziów. Omówiono m.in. postulat przywrócenia czasowej możliwości udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie asystentom sędziów, którzy zdali egzamin sędziowski. Zgodnie z obecnymi przepisami, termin na to minął 21 czerwca 2024 r. Część asystentów czuje się pokrzywdzona, bo z powodu nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa przez ostatnie 8 lat nie chcieli brać udziału w konkursach.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało wydłużenie terminu do udziału w konkursach o 2 lata. Po spotkaniu z asystentami (a także wcześniejszym z referendarzami sądowymi) analizowane też będzie przedłużenie terminu do 4 lat. Odpowiedni przepis znajdzie się w projektowanej ustawie o Przywracaniu Ładu Konstytucyjnego. Konkursy wymagają przywrócenia legalnej KRS.
Postulaty zawodowe
W trakcie spotkania omówiono też kwestię powiązania wynagrodzenia asystenta z wynagrodzeniem sędziego, tak jak jest to rozwiązane w przypadku referendarza sądowego. Asystenci zwracali się również m.in. o zmianę ustawową, która umożliwi im przystąpienie do egzaminu prokuratorskiego. Postulowali także o swój szerszy udział w szkoleniach dla sędziów, a także o dostęp do obu funkcjonujących na rynku systemów informacji prawnej LEX i Legalis.
Wskazali, że sądy dysponują zazwyczaj jedynie jednym z systemów. Tymczasem zakres obowiązków wymaga, by asystenci sędziów mogli korzystać z obu systemów, które się uzupełniają.
Szeroka reprezentacja
W spotkaniu uczestniczyło ok. 20 asystentów sędziów, w tym przedstawiciele Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Krajowego Zarządu KNSZZ „Ad Rem” z siedzibą we Wrocławiu, Zarządu MOZ KNSZZ „Ad Rem” Oddział Asystentów Sędziów z siedzibą w Warszawie oraz Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Obok ministra Adama Bodnara resort sprawiedliwości reprezentowali: wiceminister Dariusz Mazur, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Marta Kożuchowska-Warywoda, wicedyrektor tego departamentu Małgorzata Kosicka, dyrektor Biura Ministra Marek Łukaszewicz oraz główny specjalista z Departament Prawa Karnego Gabriel Szala.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bch/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.01.2025, 16:03 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |