Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: spotkanie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości z udziałem wiceministra Sebastiana Kalety (komunikat)

13.10.2022, 19:06aktualizacja: 14.10.2022, 11:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Współpraca w ściganiu sprawców zbrodni na Ukrainie oraz szkolenie kadry sądowniczej – to główne tematy posiedzenia Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W spotkaniu w Luksemburgu uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ministrowie rozmawiali również o wyższych karach za przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu oraz odpowiedzialności za działanie sztucznej inteligencji.

Polska na forum Rady Ministrów Sprawiedliwości zwróciła uwagę na konieczność jak najszybszego przyjęcia Konkluzji Rady UE w sprawie zwalczania bezkarności wobec sprawców zbrodni na Ukrainie. Z inicjatywy Polski zgłoszono do konkluzji dwie poprawki. Pierwsza dotyczy podjęcia dyskusji na temat powołania międzynarodowego Trybunału ad hoc z mandatem do ścigania zbrodni agresji. Natomiast druga wzywa państwa członkowskie UE do wdrożenia środków ograniczających i szybkiego reagowania, kiedy dochodzi do naruszania sankcji.

"Tylko wspólna i stanowcza reakcja wszystkich państw członkowskich w zakresie ścigania sprawców zbrodni popełnianych na Ukrainie i wdrażania unijnych środków ograniczających, pozwoli na powstrzymanie rosyjskiej agresji" – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

Już 14 państw członkowskich UE prowadzi dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych w związku z wojną na Ukrainie. Do polskich prokuratur wpłynęło 17 europejskich nakazów dochodzeniowych z Prokuratury Europejskiej. Polscy prokuratorzy i policjanci pracujący w powołanym w marcu br. zespole śledczym polsko-ukraińsko-litewskim (JIT) pomagają w wykorzystaniu na terenie Ukrainy technik kryminalistyki. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji przekazuje m.in. materiały do badań DNA, by pomóc w identyfikacji ofiar zbrodni.

W maju Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dołączyło do zespołu JIT w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie. Zespół współpracuje również z Eurojust (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych).

Szkolenia kadry sądowniczej w zakresie współpracy sądów krajowych i unijnych pozwolą uczestnikom usystematyzować wiedzę o orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednak, jak podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta organizacja szkoleń nie powinna stanowić pretekstu do podjęcia próby oceny funkcjonowania organizacji sądownictwa oraz negowania kierunku reformy sądownictwa w Polsce.

Organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich. Szkolenia organizowane dla kadry sądowniczej powinny uwzględniać rozwiązania krajowe. Istotne jest, by podczas szkoleń wykładowcy wywodzili się z różnorodnych środowisk i prezentowali obiektywne poglądy.

"Należy dokładnie wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy opisanej w artykule +Libération+. Ujawnione informacje i podejrzenia nie spotkały się dotąd z żadną reakcją organów unijnych, co niepokoi równie mocno, jak sama treść ustaleń dziennikarskiego śledztwa" – zaapelował wiceminister Sebastian Kaleta.

W grudniu 2021 r. dziennik "Libération" poinformował o nieuczciwych praktykach, których mieli dopuścić się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urzędnicy Komisji Europejskiej. Gazeta pisała o możliwości wystąpienia konfliktu interesów i handlu wpływami w TSUE i tuszowaniu tych działań przez KE. Wyniki dziennikarskiego śledztwa wskazują, że sędziowie TSUE mogli łamać zasady sędziowskiej niezależności i niezawisłości, a KE miała wywierać naciski na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby zrezygnował z wnikliwego badania defraudacji w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ par/ 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2022, 19:06
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ