Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Współpraca w dokumentowaniu rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie, wpływ rosyjskiej agresji na bezpieczeństwo Europy oraz zwalczanie przestępstw transgranicznych – to główne tematy spotkania Rady Ministrów Sprawiedliwości w Sztokholmie, w którym wziął udział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Ministrowie rozmawiali m.in. o gromadzeniu, przechowywaniu i ocenie dowodów przestępstw popełnionych w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Mówiono też o postępach prowadzonego śledztwa. Wiceminister Sebastian Kaleta podkreślił, że współpraca krajów biorących udział w tym postępowaniu zapewnia wsparcie dla ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. Jest również istotna w śledztwie prowadzonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
Skuteczne działania polskiej prokuratury
Dzięki szybkiej decyzji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro już w marcu 2022 roku doszło do utworzenia wspólnego zespołu śledczego w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. W jego prace zaangażowały się początkowo Ukraina, Polska i Litwa. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączyły Łotwa, Estonia, Słowacja, Rumunia, a także Międzynarodowy Trybunał Karny.
Polska od początku jest liderem starań, by pociągnąć do odpowiedzialności karnej winnych zbrodni na Ukrainie. W pracach międzynarodowego zespołu nasz kraj reprezentują prokuratorzy z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji. Prace zespołu koordynuje Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Przesłuchano już ponad 1400 świadków. Prokuratura zebrała dowody wielu zbrodni Rosjan, w tym mordowania ludności cywilnej i przymusowego wysiedlania. Na przełomie czerwca i lipca 2022 r. polscy prokuratorzy wykonywali także na Ukrainie czynności procesowe w ramach śledztwa prowadzonego przez ukraińską prokuraturę. Współpraca śledczych z Polski oraz innych państw członkowskich UE z Ukrainą i MTK umożliwia koordynację gromadzenia dowodów zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie. Celem jest pociągnięcie winnych do odpowiedzialności karnej.
Zwalczanie przestępstw transgranicznych
Podczas spotkania w Sztokholmie dyskutowano też o skutecznej współpracy w ramach zwalczania transgranicznej przestępczości.
Jak zaznaczył wiceminister Sebastian Kaleta, w walce z przestępczością zorganizowaną Polska dostrzega potrzebę rozpoczęcia prac legislacyjnych nad aktem prawa UE regulującym przekazywania postępowań karnych. Ministrowie sprawiedliwości rozmawiali m.in. o utworzeniu wspólnego dla państw Unii instrumentu prawnego umożliwiającego takie przekazywanie.
Przyczyniłoby się do poprawy szybkości i skuteczności postępowania karnego, w tym pozyskiwania materiału dowodowego oraz skutecznego oskarżenia. Instrument ten powinien obejmować nie tylko przestępczość o charakterze zorganizowanym, ale również pozostałe sprawy karne o charakterze transgranicznym.
Polska wskazuje także, że rola Eurojust (Agencji UE ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych) powinna mieć charakter wyłącznie wspierający. Współpraca sądowa w sprawach karnych opiera się bowiem na bezpośredniej współpracy organów wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.01.2023, 16:02 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |