Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Szansa dla studentów prawa, wsparcie dla sądów – nowy projekt poselski z poparciem Ministerstwa Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości z pełnym poparciem odnosi się do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, którego celem jest stworzenie nowego stanowiska w sądach – młodszego asystenta sędziego. Projekt umożliwi studentom prawa po trzecim roku studiów zdobycie doświadczenia zawodowego w sądach oraz odciąży sędziów w ich codziennej pracy.
– Dzięki tej ustawie studenci prawa zyskają możliwość zdobycia pierwszego merytorycznego doświadczenia w sądzie jeszcze w trakcie studiów – podkreśla Dariusz Mazur, Wiceminister Sprawiedliwości. – Chcemy, by najlepsi adepci prawa już teraz mogli zaangażować się w działanie wymiaru sprawiedliwości i wspierać sędziów w codziennej pracy.
Szansa zawodowa
Projekt ustawy przewiduje dopuszczenie do udziału w konkursach na stanowisko młodszego asystenta sędziego studentów jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo, którzy ukończyli trzeci rok nauki. To rozwiązanie ma na celu umożliwienie młodym adeptom prawa zdobycia cennego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie studiów.
Wynagrodzenie młodszych asystentów będzie określane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, co pozwoli na elastyczne dostosowanie wysokości płac do aktualnych realiów rynku pracy.
Zatrudnianie studentów na stanowiskach merytorycznych w sądach ma na celu wykorzystanie ich potencjału intelektualnego i przygotowanie ich do dalszej kariery w sądownictwie.
Realne wsparcie sądów
Resort Sprawiedliwości zauważa, że w sądach powszechnych pilnie potrzebne są osoby, które odciążą sędziów z prostszych, ale czasochłonnych obowiązków. Zdaniem Ministerstwa, propozycja ta przyczyni się do realnego przyspieszenia postępowań i poprawy efektywności pracy sądów.
– Nowoczesny wymiar sprawiedliwości to taki, który czerpie z realiów rynku – z korzyścią dla wszystkich stron. Jeśli studenci świetnie radzą sobie w kancelariach czy korporacjach, równie dobrze odnajdą się w sądach – zaznacza Dariusz Mazur.
Rekrutacja i europejskie standardy
Kandydaci ubiegający się o stanowiska asystenckie – zarówno studenci, jak i absolwenci – będą rekrutowani na drodze konkursu, który pozwoli na rzetelną ocenę ich wiedzy i predyspozycji. W ten sposób zapewniona zostanie wysoka jakość pracy asystentów sędziów oraz zachowany profesjonalny charakter stanowisk.
Warto podkreślić, że rozwiązania tego typu funkcjonują w innych krajach europejskich – przykładowo w Wielkiej Brytanii powszechne jest zatrudnianie absolwentów studiów prawniczych na stanowiskach paralegal, gdzie zdobywają oni cenne doświadczenie zawodowe przed dalszym rozwojem kariery.
Nowa jakość w wymiarze sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie dąży do unowocześnienia funkcjonowania sądów. Wprowadzenie stanowiska młodszego asystenta sędziego to krok w stronę bardziej elastycznego i otwartego systemu, który nie tylko wspiera rozwój młodych prawników, ale również odpowiada na bieżące potrzeby sądownictwa.
– To projekt, w którym wszyscy zyskują – studenci, sądy, a przede wszystkim obywatele oczekujący sprawnego wymiaru sprawiedliwości – podsumowuje Wiceminister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ azk/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.07.2025, 11:36 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |