Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości na konferencji "Praca a funkcjonowanie franczyzy w Polsce" (komunikat)

18.05.2023, 15:53aktualizacja: 18.05.2023, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W trakcie konferencji "Praca a funkcjonowanie franczyzy w Polsce" eksperci, reprezentanci organizacji pracodawców i związków zawodowych dyskutowali na temat tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą franczyza dla polskich pracowników i przedsiębiorców, rozmawiano też o jej znaczenia dla gospodarki naszego kraju. Udział w wydarzeniu wziął Marcin Sławecki, przewodniczący Zespołu do spraw franczyzy.

Konferencja "Praca a funkcjonowanie franczyzy w Polsce" odbyła się dziś (18 maja br.) w budynku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Warszawie. Franczyza jest coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Szacuje się, że liczba osób zaangażowanych w sieci franczyzowe w Polsce przekracza już pół miliona osób. Jednak nie zawsze ten model działa prawidłowo. Rośnie w związku z tym potrzeba rozwiązań prawnych, przede wszystkim zapewniających większą ochronę prawną franczyzobiorcom, którzy w przypadku ewentualnych konfliktów lub nieporozumień, znajdują się w pozycji zdecydowanie słabszej niż franczyzodawcy. Oczekiwane jest również uregulowanie wielu konkretnych kwestii, istotnych z punktu widzenia franczyzodawców.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom i potrzebom Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy o franczyzie. Projekt został opracowany przez zespół do spraw franczyzy, który został powołany w ubiegłym roku przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Propozycja, konsultowana z organizacjami przedsiębiorców oraz przedstawicielami środowisk naukowych, zakłada uregulowanie zasad funkcjonowania franczyzy poprzez zmianę Kodeksu cywilnego i wprowadzenie do systemu prawnego umowy franczyzy jako umowy nazwanej.

Założenia Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzają m.in. jasną definicję franczyzy – aby uniknąć ewentualnych dowolnych interpretacji przed sądem.

Nowe przepisy zobowiązywałyby franczyzodawcę do udostępniania franczyzobiorcy dokumentu informacyjnego, zawierającego najistotniejsze warunki umowy, nie później niż 14 dni przed jej podpisaniem. Projektowane rozwiązania ograniczają maksymalny okres zakazu konkurencji do roku od dnia rozwiązania umowy franczyzy, regulują kwestię terminów wypowiedzenia (gwarancja terminów wypowiedzenia w umowach na czas nieokreślony) oraz obejmują zagadnienie kar umownych i weksli (w tym weksli in blanco).

Do dalszego procedowania projektu konieczna jest decyzja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wniosek o wpis bardzo oczekiwanego przez franczyzodawców i franczyzobiorców projektu do wykazu prac legislacyjnych został przekazany przez Ministerstwo Sprawiedliwości ponad pięć miesięcy temu. Od tego czasu jest rozpatrywany przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Marcin Sławecki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra, Przewodniczący Zespołu do spraw Franczyzy podkreślił, że przygotowany projekt, to nie tylko projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, ale także całej branży, dlatego wyraził nadzieję, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie podjęta decyzja o niezwłocznym wpisaniu projektu do wykazu prac legislacyjnych, a dobre regulacje stworzone w porozumieniu ze stroną społeczną przyczynią się do rozwoju rynku franczyzy na uczciwych, przejrzystych zasadach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2023, 15:53
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ