Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Ustawa o pracownikach sądów powszechnych - konsultacje z przedstawicielami związków zawodowych (komunikat)

17.07.2025, 11:37aktualizacja: 17.07.2025, 11:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami organizacji związkowych działających przy sądach. Rozmowy prowadził Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, któremu towarzyszyli wiceministrowie: Maria Ejchart, Dariusz Mazur oraz Arkadiusz Myrcha. Spotkanie miało charakter konsultacyjny i wpisuje się w cykl regularnych dialogów prowadzonych przez kierownictwo resortu ze stroną społeczną.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas rozmów był przygotowywany projekt ustawy o pracownikach sądów powszechnych. Minister Bodnar i wiceminister Myrcha przedstawili aktualny stan prac legislacyjnych. Zapewnili, że projekt zostanie udostępniony stronie związkowej do zaopiniowania jeszcze przed rozpoczęciem formalnych konsultacji publicznych. Celem jest umożliwienie pogłębionej debaty już na etapie przedkonsultacyjnym i wypracowanie optymalnych rozwiązań.

Model wynagrodzeń i postulaty płacowe

Omówiono także zmiany w modelu wynagrodzeń pracowników sądów. Związki zawodowe postulowały wzrost płac w 2025 roku. Przedstawiciele Ministerstwa zadeklarowali starania o pozyskanie środków umożliwiających podwyżki wyższe niż standardowe 3 proc. przewidziane w planie finansowym dla sfery budżetowej. Podkreślono, że mimo wyzwań budżetowych, resort będzie dążył do poprawy sytuacji pracowników sądownictwa.

- Mam świadomość trudnej sytuacji pracowników wymiaru sprawiedliwości i występujących wśród nich dużych dysproporcji, jeżeli chodzi o warunki pracy i wynagrodzenia - powiedział minister Bodnar. - Jako kierownictwo resortu chcemy, aby pracownicy czerpali satysfakcję z wykonywanej pracy. Zależy nam, by warunki zatrudnienia i poziom wynagrodzeń budziły uzasadnione poczucie stabilizacji i uznania.

Zgłoszone postulaty środowisk zawodowych

Podczas spotkania poruszono również szereg tematów zgłaszanych przez stronę związkową, odnoszących się do funkcjonowania poszczególnych grup zawodowych zatrudnionych w sądownictwie. Związkowcy zwracali uwagę m. in. na trudną sytuację pracowników zespołów opiniodawczo-diagnostycznych specjalistów sądowych (OZSS), których wynagrodzenia - jak podkreślano - nie odpowiadają skali odpowiedzialności i złożoności wykonywanych zadań.

Wskazano też na potrzebę większego uwzględniania głosu związków zawodowych w procesach legislacyjnych i konsultacyjnych, w tym w pracach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.

Kuratorzy sądowi i badania obciążenia pracą

Ministerstwo poinformowało, że prowadzone są prace nad kompleksowym badaniem obciążenia pracą kuratorów sądowych. Jego celem jest wypracowanie standardów organizacyjnych i racjonalne rozłożenie zadań w tej grupie zawodowej. Zakończenie projektu badawczego i przedstawienie wyników planowane jest do końca 2025 roku.

Otwartość na dalszy dialog

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraża gotowość do dalszych spotkań i pogłębionych konsultacji ze stroną społeczną. Resort podkreśla, że dialog ze związkami zawodowymi jest niezbędny dla wypracowywania rozwiązań, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i warunków pracy jego pracowników.

- Dziękuję Państwu za otwartość i bezpośrednie sygnalizowanie kwestii, które są dla Was istotne - powiedział minister Adam Bodnar na zakończenie spotkania. - Doceniam również wszystkie uwagi dotyczące konkretnych zagadnień i szczegółów, które nierzadko umykają w toku prac nad szerokimi rozwiązaniami systemowymi. Chcę podkreślić, że obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości przykłada dużą wagę do kwestii statusu zawodowego i warunków pracy pracowników wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Fot. Paweł Mazurek / MS

Baza zdjęć dla mediów: https://www.flickr.com/photos/msgovpl/albums/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ef/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2025, 11:37
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ