Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wiceminister Michał Wójcik w Londynie – ważne wsparcie prawnej ochrony dzieci (komunikat)

20.12.2017, 17:17aktualizacja: 20.12.2017, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik zabiegał w Wielkiej Brytanii o aprobatę dla inicjatywy mającej na celu poprawę ochrony prawnej polskich dzieci za granicą. Wczoraj (19 grudnia) w Londynie prowadził rozmowy między innymi z brytyjskim Ministrem Stanu ds. Dzieci i Rodziny Robertem Goodwillem oraz Rzecznikiem Praw Dziecka Anne Longfield.

Polsko-brytyjskie konsultacje są kontynuacją starań podejmowanych już wcześniej przez wiceministra Michała Wójcika podczas wizyt w Berlinie i Brukseli. Celem jest wprowadzenie do unijnego rozporządzenia przepisu, który zagwarantuje dzieciom, w razie umieszczenia ich w rodzinie zastępczej, prawo do poszanowania tożsamości, kultury, religii i języka. Chodzi o to, by dzieci, jeśli są kierowane pod zastępczą opiekę, trafiały do rodzin z podobnego kręgu kulturowego, a najlepiej z kraju pochodzenia dzieci.

- W różnych krajach Unii Europejskiej dzieci pomimo tego, że na przykład mają obywatelstwo polskie, są umieszczane w rodzinach, w których nie mówi się w języku polskim. Sądzę, że w ciągu kilku tygodni wypracujemy wspólną propozycję w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Mam nadzieję, że Brytyjczycy nas poprą – zapowiedział Michał Wójcik.

Rozmowy dotyczyły też innej polskiej propozycji, by w przypadku spraw opiekuńczych dotyczących dzieci z polskim obywatelstwem informacja o wszczęciu postępowania była bezzwłocznie przekazywana do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. To umożliwi podjęcie natychmiastowych działań.

- Chodzi o to, żebyśmy jak najszybciej mogli zacząć poszukiwać krewnych tego dziecka w Polsce, a jeżeli nie będzie to możliwe, polskiej rodziny zastępczej – podkreślił wiceminister.

Podnoszona była także kwestia zwiększenia ilości polskich rodzin zastępczych w Wielkiej Brytanii, w których w razie konieczności polskie dzieci mogłyby być umieszczane.

Wiceminister wziął również udział w spotkaniu z grupą prawników, którzy prowadzą sprawy opiekuńcze polskich obywateli w Wielkiej Brytanii. Zaowocowało to cennymi informacjami na temat kłopotów prawnych, z jakimi borykają się Polacy w Wielkiej Brytanii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.12.2017, 17:17
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ