Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart i zastępca Prokuratora Generalnego Jacek Bilewicz uczestniczyli (15-16 stycznia br.) w 1. Światowym Kongresie dotyczącym Wymuszonych Zaginięć w Genewie.
Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Komitetu ONZ ds. Wymuszonych Zaginięć, Grupy Roboczej ONZ ds. Wymuszonych Zaginięć oraz Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.
"Obrońcy praw człowieka często stają się ofiarami wymuszonych zaginięć. Polska aktywnie promuje rolę obrońców praw człowieka oraz potrzebę ich ochrony. Ten aspekt będzie jednym z głównych tematów zainteresowania Polski podczas trwającej prezydencji Rady Unii Europejskiej" – zapowiedziała podczas swojego wystąpienia wiceministra Maria Ejchart. Jednocześnie wiceszefowa resortu sprawiedliwości zapewniła, że Polska gotowa jest udzielić wsparcia innym państwom, które jeszcze nie są stronami konwencji, w procesie ratyfikacji.
"Jesteśmy otwarci na dzielenie się naszymi doświadczeniami i sprawdzonymi rozwiązaniami w implementacji Konwencji oraz innych narzędzi i standardów dotyczących przymusowych zaginięć. Jest to wyraz zaangażowania Polski w globalne wysiłki na rzecz eliminacji tego problemu oraz naszej gotowości do podejmowania konkretnych działań" – podkreśliła wiceministra, która spotkała się m.in. z Nadą Al-Nashif, zastępczynią Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.
Polska podpisała Konwencję ONZ ws. ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem w czerwcu 2013 r., jednak przez długi czas jej nie ratyfikowała. Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości nasz kraj po jedenastu latach, 25 stycznia br. stanie się jej 78 Państwem-Stroną.
Ratyfikacja Konwencji ONZ o wymuszonych zaginięciach nakłada na Polskę m.in. obowiązek:
-uznania wymuszonego zaginięcia za odrębne przestępstwo określone w Kodeksie karnym,
-przyznania statusu ofiary nie tylko osobie zaginionej, lecz także każdemu, kto bezpośrednio ucierpiał w wyniku takiego zdarzenia,
Udział państw w Konwencji nie ogranicza się jedynie do zapewnienia zgodności z obowiązującym prawem wyrażonym w jej przepisach, ale poprzez wymianę doświadczeń i różnych perspektyw przyczynia się do wspólnego pogłębiania wiedzy, zrozumienia istoty problemu oraz zwiększa ogólną skuteczność społeczności międzynarodowej w zwalczaniu takich praktyk.
„Wymuszone zaginięcie” to sytuacja, w której osoba zostaje potajemnie uprowadzona lub uwięziona przez państwo, organizację polityczną lub osobę działającą za zgodą, przy wsparciu bądź z upoważnienia tych podmiotów. Następnie odmawia się ujawnienia losu ofiary, co ma na celu wyłączenie jej spod ochrony prawnej. Wymuszone zaginięcia stanowią jedno z kluczowych zagadnień związanych z naruszeniami praw człowieka, budząc szczególne zaniepokojenie społeczności międzynarodowej.
Sprawcy wymuszonych zaginięć mogą być pociągani do odpowiedzialności na podstawie międzynarodowego prawa karnego. Do tej pory (poza Polską) Konwencję ratyfikowało 77 państw, w tym większość członków Rady Europy oraz 18 krajów Unii Europejskiej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pt/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.01.2025, 09:55 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |