Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar objął patronatem Concilium Civitas 2025. Wyróżnienie w konkursie „Młode Concilium” wręczone przez Marię Ejchart.
Tegoroczna edycja tego prestiżowego konkursu dla maturzystów zorganizowana z inicjatywy naukowo-edukacyjnej Concilium Civitas 2025 została objęta honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. W ramach wydarzenia przyznano również wyróżnienie Ministra Sprawiedliwości w konkursie „Młode Concilium”, które w jego imieniu wręczyła Maria Ejchart, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W piątek, 11 lipca, odbyło się uroczyste otwarcie konferencji Concilium Civitas, skupiającej wybitnych polskich naukowców z czołowych uczelni świata. Punktem kulminacyjnym była ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie „Młode Concilium”.
W imieniu Ministra Sprawiedliwości dyplom autorce wyróżnionej pracy wręczyła Maria Ejchart, która wcześniej zapoznała się z nadesłanymi esejami, i reprezentowała resort podczas ceremonii.
„Mam ogromną przyjemność w imieniu Ministra Sprawiedliwości, profesora Adama Bodnara, przyznać wyróżnienie za esej, który zrobił na nas największe wrażenie, choć przyznam, że czytanie wszystkich było dużą przyjemnością. Ono nagroda trafia do rąk Pani Zofii Zwolińskiej” – ogłosiła ministra Ejchart.
Jak dodała - Pani Zofia pokazała, że można pisać naprawdę z serca i nie udawać. Ta bezpretensjonalność była dla mnie wyjątkowo cenna w Pani sercu.
„Z ogromnym uznaniem przyglądamy się inicjatywie Concilium Civitas, która w sposób wyjątkowy łączy naukę, edukację i aktywność obywatelską. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i organizatorom. Odwaga myślenia i jakość prac nadesłanych przez młodych ludzi budzą nadzieję na dojrzałą i świadomą przyszłość społeczeństwa obywatelskiego” – powiedziała Ministra Maria Ejchart.
„Siła ze strachu” – zwycięska praca o odwadze i odpowiedzialności
Praca wyróżniona przez Ministra Sprawiedliwości została napisana przez Zofię Zwolińską, uczennicę XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Jej esej „Jak przekuć strach w siłę?” to poruszająca refleksja o współczesnych zagrożeniach dla demokracji i praw człowieka, ukazana z perspektywy młodego pokolenia. Autorka porównuje optymizm lat 90. z dzisiejszym poczuciem niepewności i pokazuje, że lęk może być impulsem do działania.
Praca została wyróżniona za dojrzałą, odważną analizę współczesnych zagrożeń dla demokracji, prawa i bezpieczeństwa. Autorka w osobisty, a zarazem uniwersalny sposób ukazuje, jak lęk wobec rzeczywistości może stać się impulsem do świadomego działania obywatelskiego.
Patronat i zaangażowanie Ministerstwa
Concilium Civitas to inicjatywa zrzeszająca wybitnych polskich naukowców z czołowych światowych uczelni, takich jak Harvard, Oxford czy Stanford. Celem projektu jest popularyzacja dorobku polskich badaczy, wymiana doświadczeń oraz tworzenie przestrzeni do debaty między środowiskiem akademickim a szeroką publicznością.
Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem „Nasz dziwny nowy świat” i poświęcona była aktualnym wyzwaniom dla demokracji, przyszłości wolności akademickiej, roli mediów, wpływom populizmu oraz globalnym napięciom gospodarczym. Ministerstwo Sprawiedliwości, dostrzegając szczególną wartość edukacyjną i obywatelską projektu, objęło tegoroczną edycję wydarzenia patronatem honorowym.
Młode Concilium – edukacja i prestiż
W ramach wydarzenia organizowany jest również konkurs edukacyjny „Młode Concilium” – inicjatywa skierowana do maturzystów, której celem jest rozwijanie umiejętności analitycznych oraz promowanie świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod hasłem: „Siła czy prawo? Ku czemu zmierzamy?”.
Uczestnicy przygotowują eseje, reportaże lub artykuły, w których mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata i próbują odpowiedzieć na pytania o przyszłość demokracji, państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego. Najlepsi z nich mają szansę zdobyć stypendia na renomowanych uczelniach niepublicznych, takich jak Uniwersytet SWPS, Akademia Leona Koźmińskiego czy Collegium Civitas.
Wyróżnione prace zostaną opublikowane w „Młodym Almanachu 2025/2026”, a ich autorzy zostaną zaproszeni do udziału w debatach z wybitnymi naukowcami z uniwersytetów takich jak Harvard, Oxford czy Yale.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2025, 12:30 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |