Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: XI. Ogólnopolska Konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" (komunikat)

20.10.2014, 16:01aktualizacja: 20.10.2014, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk i Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn wzięli dzisiaj (20 października 2014 r.) udział w otwarciu XI. Ogólnopolskiej Konferencji "Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw", która odbywa się w Warszawie.

- Priorytetem resortu sprawiedliwości jest zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwym grupom pokrzywdzonych, w tym dzieciom i pokrzywdzonym przemocą seksualną. Ministerstwo Sprawiedliwości w 2007 r. przystąpiło do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci i zaangażowało się w procedurę certyfikacji przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków – powiedział Minister Cezary Grabarczyk. Wskazał także na ważną rolę, jaką pełnią podczas przesłuchań sędziowie, biegli psychologowie, prokuratorzy i adwokaci.

Podczas dzisiejszej konferencji Minister Sprawiedliwości wręczył kolejne Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Przypomniał, że Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z resortem sprawiedliwości opracowały standardy, jakie winny spełniać miejsca, w których są przesłuchiwane dzieci. Miejsca te po obejrzeniu oraz akceptacji przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.

- Mam nadzieję, że uruchomiona w kwietniu 2008 r. procedura certyfikowania pokoi przesłuchań będzie procesem ciągłym i przyczyni się do poprawy sytuacji małych świadków- powiedział Minister Cezary Grabarczyk.

Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań (od numeru 77 do 86) Minister Cezary Grabarczyk wręczył przedstawicielom:

- Domu Dziecka w Łobzie,- Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Tomyślu, - Sądu Rejonowego w Słubicach, - Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, - Sądu Rejonowego w Grójcu, - Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego nr 2 w Warszawie, - Sądu Rejonowego w Lipnie, - Sądu Rejonowego w Olkuszu, - Sądu Okręgowego w Olsztynie, - Sądu Rejonowego w Radomsku.

Pokoje te zostały w roku 2014 uznane przez prawników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz psychologów Fundacji Dzieci Niczyje za miejsca przyjazne i bezpieczne dla przesłuchiwanych dzieci oraz służące prawidłowemu gromadzeniu i zabezpieczaniu materiału dowodowego do toczących się przy udziale dzieci postępowań.

Po sesji plenarnej poświęconej przeciwdziałaniu przestępstwom związanym z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, przewidziano kilkanaście sesji równoległych, m.in.: "Strategia postępowania ze sprawcami przestępstw seksualnych wobec dzieci", "Kurator procesowy – pomiędzy praktyką a potrzebami dziecka ofiary przestępstwa", "Nadopiekuńczość jako forma krzywdzenia dziecka", "Standardy Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dzieci", czy też "Protokół przesłuchiwania dzieci – uniwersalna metoda efektywnego i przyjaznego dziecku gromadzenia materiałów dowodowych".

Sesje równoległe skierowane są między innymi do sędziów, prokuratorów i biegłych psychologów, członków zespołów interdyscyplinarnych i osób pracujących z dziećmi ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego.

Dzień pierwszy Konferencji zakończy się projekcją filmu "Uwikłani" w reżyserii Lidii Dudy. Dzień drugi, to sesje równoległe poświęcone problematyce związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, dziecko w procedurze "Niebieskie Karty", porwania rodzicielskie i wiele innych tematów w piętnastu sesjach skierowanych do różnych grup zawodowych, mających w swojej pracy kontakt z dzieckiem pokrzywdzonym przestępstwem.

Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Dzieci Niczyje.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2014, 16:01
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ