Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Zmiany w ustawie o komornikach, przekształcenie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i reforma prawa restrukturyzacyjnego (komunikat)

18.07.2025, 17:37aktualizacja: 18.07.2025, 17:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwość informuje:

Senat przyjął nowelizacje ustaw rządowych przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zmiany obejmują przywrócenie równego traktowania w zawodzie komornika, nową strukturę organizacyjną uczelni dla funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz modernizację prawa restrukturyzacyjnego w zgodzie z unijnymi standardami.

W czwartek Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych. Nowelizacja podnosi granicę wieku odwołania komornika i asesora komorniczego z funkcji z 65 do 70 lat - tak jak w przypadku innych zawodów prawniczych. Zmiana ta kończy dyskryminujący stan prawny obowiązujący od 2018 roku.

- W 2018 r. została wprowadzona zmiana do ustawy o komornikach, która pozwoliła na odwoływanie 65-letnich komorników. W istocie chodziło o to, żeby tych starszych przedstawicieli zawodu wysłać w tzw. stan spoczynku, a otworzyć rynek dla młodszych. Była to decyzja dyskryminująca - bowiem w żadnym innym zawodzie prawniczym nie obowiązuje taka granica wieku - powiedziała Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart.

W wyniku dotychczasowych przepisów w latach 2019–2021 odwołano 21 komorników. Wszystkie zaskarżone decyzje zostały uchylone przez sądy, a dotychczasowe roszczenia odszkodowawcze z tego tytułu wobec Skarbu Państwa opiewają na kwotę ponad 14 mln złotych.

Przyznanie komornikom prawa do wykonywania zawodu do czasu osiągnięcia przez nich 70. roku życia nie wyłącza możliwości przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia przez komornika wieku uzasadniającego nabycie uprawnień emerytalnych.

Zmiana ma na celu dostosowanie polskich przepisów do standardów unijnych w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu, szczególnie w odniesieniu do kryterium wieku.

Nowelizacja znosi również sześcioletni limit trwania asesury komorniczej, dając młodym prawnikom więcej elastyczności i czasu na rozwój zawodowy.

Nowa struktura Akademii Służby Więziennej

Senatorowie bez poprawek przyjęli również nowelizację ustawy o Słubię Więziennej oraz ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022‑2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022‑2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.

Przyjęta nowelizacja przekształca Akademię Wymiaru Sprawiedliwości w Akademię Służby Więziennej, która od 1 października 2025 r. będzie funkcjonować na nowych zasadach, pod nadzorem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w zakresie realizacji zadań organizacyjnych oraz Ministra Sprawiedliwości w pozostałych sprawach.

- Po wejściu w życie zmian uczelnia będzie rzeczywistym wsparciem w kształceniu funkcjonariuszy Służby Więziennej i ich przygotowaniu do pracy w jednostkach penitencjarnych. Nowe rozwiązania przyczynią się do profesjonalizacji Służby Więziennej, zwiększania prestiżu zawodu funkcjonariusza Służby Więziennej oraz rozwoju naukowego w obszarze kryminologii, penitencjarystyki i resocjalizacji - ocenia Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart.

Nowa organizacja ma zapewnić lepszą współpracę z organami Służby Więziennej oraz lepsze dostosowanie kształcenia funkcjonariuszy do realnych potrzeb służby. Uczelnia zachowa swój akademicki charakter, mogąc prowadzić studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, studia doktoranckie oraz działalność naukową.

Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego

Trzecią z przyjętych ustaw jest nowelizacja ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, ustawy – Prawo upadłościowe oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Reforma ta wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023, której celem jest ujednolicenie regulacji dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych.

Do głównych zmian należą:

- rozszerzenie katalogu informacji dołączanych przez dłużnika do wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego,

- obowiązek przygotowania „testu zaspokojenia” na początku postępowania restrukturyzacyjnego,

- modyfikacja mechanizmu zatwierdzania układu wbrew sprzeciwowi grupy wierzycieli.

Ustawa została przyjęta z 7 poprawkami legislacyjno-redakcyjnymi.

Przyjęte przez Senat ustawy trafią teraz na biurko Prezydenta RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.07.2025, 17:37
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ