Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSiT: rekordowe środki na program Kibice Razem na lata 2022-24 (komunikat)

02.02.2022, 16:36aktualizacja: 02.02.2022, 16:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komunikat Ministerstwa Sportu i Turystyki dot. ogłoszenia naboru do programu Kibice Razem na lata 2022-24.

Trwa nabór na realizatorów nowej edycji Programu Kibice Razem na lata 2022-2024. Projekt ma na celu poprawę organizacji i bezpieczeństwa imprez sportowych w Polsce poprzez budowę struktur dialogu i współpracy ze środowiskiem kibiców. Planowany budżet na realizację Programu Kibice Razem 2022-2024 jest rekordowy i wyniesie łącznie 7,5 mln zł.

- Mam pełną świadomość, że poprawa stanu bezpieczeństwa imprez masowych wymaga współpracy i dialogu z kibicami. Dzięki realizowanemu od ponad dekady Programowi Kibice Razem możemy wspólnie pracować nad kształtowaniem postaw pozytywnego kibicowania. Projekt, którego planowany na lata 2022-2024 budżet będzie najwyższy w historii i wyniesie 7,5 mln zł, ma na celu aktywizację stowarzyszeń kibiców piłki nożnej w kierunku działań społecznych, zmianę nastawienia do środowisk kibicowskich oraz budowanie pozbawionej agresji i przemocy atmosfery na polskich stadionach. Wszystkim nam zależy, aby na meczach polskich drużyn panowała świetna atmosfera, a widzowie, niezależnie od wieku, czuli się na stadionach bezpiecznie - mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Program będzie składał się z następujących zadań:

• Zadanie 1. Realizacja zadań koordynatora centralnego i koordynatorów lokalnych w Programie Kibice Razem.

• Zadanie 2. Budowa pozytywnego wizerunku kibica piłkarskiego poprzez promocję Programu Kibice Razem na arenie regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Nabór na realizatorów zadań Programu:

W zakresie Zadania 1 dotacja ministerstwa przekazana zostanie koordynatorowi centralnemu.

W zakresie Zadania 2 dotacja zostanie przekazana podmiotowi odpowiedzialnemu za promocję programu.

Realizatorem obu zadań może być ten sam podmiot.

Termin składania wniosków dotyczących realizacji Zadania 1 lub Zadania 2: do 21.02.2022 r.

Program Kibice Razem

Program ma na celu wyeliminowanie nieporozumień i sytuacji konfliktowych w relacjach pomiędzy klubami sportowymi, kibicami oraz służbami i organami państwa, przeciwdziałanie aktom przemocy i dyskryminacji, zbudowanie struktur stabilnej i trwałej współpracy z kibicami, wspieranie ich działań na rzecz środowiska lokalnego oraz stworzenie kadr reprezentujących środowisko kibicowskie, które zdolne będą do prowadzenia partnerskiego dialogu z instytucjami i służbami państwa, klubami, związkami sportowymi, lokalnymi instytucjami naukowymi, oświatowymi, kulturalnymi oraz mediami.

Program Kibice Razem jest realizowany od 2010 roku. Jest on najważniejszym i najdłużej funkcjonującym projektem współpracy organów państwa ze środowiskiem kibiców w Polsce. Program ma charakter partnerski i angażuje stowarzyszenia kibiców, kluby, związki sportowe oraz samorządy. W ramach Programu funkcjonuje 18 ośrodków lokalnych Programu skupiających kibiców piłkarskich w: Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Legnicy, Tychach, Kielcach, Poznaniu, Zabrzu, Bełchatowie, Białymstoku, Chorzowie, Lublinie, Mielcu, Nowym Sączu, Opolu, Stalowej Woli i Szczecinie.

Nad realizacją programu czuwa wyłoniony w konkursie koordynator centralny, który otrzymuję dotację z budżetu państwa i rozdysponowuje ją pomiędzy lokalne ośrodki. Poszczególne ośrodki są współfinansowane również m.in. ze środków samorządów lokalnych. Otwarcie lokalnych ośrodków dla kibiców w 18 miastach w Polsce pozwoliło na realizację wielu cennych inicjatyw, zmierzających nie tylko do wspierania ulubionego klubu ekspresyjnym dopingiem, lecz także szeroko zakrojonej działalności społecznej poza stadionem. Realizacji doczekały się innowacyjne i wartościowe projekty w skali lokalnej i ogólnopolskiej. Współpraca ze środowiskiem kibiców pozwoliła na przełamanie stereotypów w relacjach pomiędzy organami centralnymi, samorządowymi i środowiskiem postrzeganym dotychczas jako „trudne” czy wręcz patologiczne w wielu miejscach w Polsce. Program stał się też skutecznym narzędziem integracji osób z niepełnosprawnościami przez sport.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

kom/ pp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2022, 16:36
Źródło informacji MSiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ